Zwierzęta w mieście

Letni Obóz Naukowy studentów Politechniki Gdańskiej

W tegorocznym Letnim Obozie Naukowym realizowanym jak co roku w Błękitnej Szkole we Władysławowie (10-28 lipca) uczestniczyli studenci z Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej, Koła Naukowego „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” oraz pierwszy raz w tym roku, studenci z Koła Naukowego „Konfuzor”. W czasie obozu zostały zrealizowane interdyscyplinarne projekty naukowe, które dotyczyły badania jakości wód rzecznych występujących na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Pierwsze dni pobytu w Błękitnej Szkole przeznaczono na pobór próbek wody z rzek: Błądzikowski Potok, Bychowska Struga, Czarna Wda, Gizdepka, Karwianka, Piaśnica, Płutnica, Reda; oraz kanałów w Rezerwacie przyrody Beka, Pucku i Władysławowie. Punkty poboru wody zostały ustalone w charakterystycznych bądź istotnych miejscach (ujścia rzek, dopływy, rozwidlenia). W miejscach poboru próbek wody dokonano bezpośredniego pomiaru jej właściwości fizykochemicznych (pH, przewodność, zawartość rozpuszczonego tlenu). Następnie próbki wody przewożono do Błękitnej Szkoły i oznaczano m.in. zawartość jonów fosforanowych i azotynowych oraz Chemiczne Zapotrzebowanie na Tlen (ChZT). Aura pogodowa w trakcie obozu pozwoliła również na pobranie próbek wody deszczowej i poddanie jej analizie. Przeprowadzone badania pozwalają kontynuować wieloletni monitoring jakości wód w wyżej wymienionych rzekach oraz wody opadowej.
Nie samą chemią człowiek żyje, chociaż obserwując studentów Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej, można mieć inne wrażenie. Błękitna Szkoła zorganizowała uczestnikom obozu warsztaty na temat skał i skamieniałości.
Na kolejny Letni Obóz Naukowy zapraszamy już za rok.