Zwierzęta w mieście

Poznaliśmy Naszą Zatokę

Pływanie kutrem to nie tylko przygoda i niezapomniane widoki. Podczas naszych  wypraw wodnych opowiadamy o tym jaka jest  Zatoka Pucka i Morze Bałtyckie. Uwrażliwiamy młodych ludzi na ochronę przyrody akwenów nad którymi tak licznie spędzamy wakacje. W ubiegłym tygodniu, w akcji edukacyjnej Poznajemy Naszą Zatokę 2017  uczestniczyła młodzież z Pucka, Darżlubia, Helu, Mrzezina, Żelistrzewa, Władysławowa i Kosakowa. Dodatkowo zorganizowano rejs dla nauczycieli szkół podstawowych i edukatorów. Uczestnicy rejsów poznali cechy przyrodnicze Zatoki Puckiej i Bałtyku oraz usłyszeli wiele ciekawostek na temat tych akwenów.
Zatoka Pucka jako część najmłodszego i „najsłodszego” morza świata skrywa w sobie wiele ciekawych tajemnic. Co w niej pływa, jakie rośliny żyją na jej dnie, jakie gatunki obce się w niej zadomowiły? Aby się tego dowiedzieć pobrano próbę połowową organizmów dennych. Organizmy bentosowe, to przede wszystkim małże (sercówka bałtycka, omułek jadalny, rogowiec bałtycki i małgiew piaskołaz), wężynki i iglicznie, kraby, stornie, cierniki, babki, kiełże i krewetki oraz liczne wodorosty. Uczestnicy poznali biologię złowionych gatunków i ich funkcje w ekosystemie.
Uzupełnieniem wiedzy biologicznej były warsztaty chemiczne przeprowadzone na lądzie. W tym roku uczniowie samodzielnie badali wybrane parametry fizyko-chemiczne wód Zatoki Puckiej. Oznaczali m.in. stężenie związków azotu i fosforu (biogenów) oraz pH i na podstawie wyników próbowali ocenić stopień eutrofizacji wody. Dowiedzieli się co powoduję nadmierną eutrofizację i jakie są tego konsekwencje.
Na kolejne „Zapoznanie się z Zatoką Pucką” zapraszamy już za rok.

Władysławowo, 13.06.2017