Błękitna Szkoła przy NPK została zaproszona do współorganizacji Szkolnych Dni Morza w Zespole Szkół nr 1 we Władysławowie. Szeroki program obchodów, trwający od 21 lutego do końca miesiąca, obejmował zajęcia dzięki którym uczniowie mogli poszerzyć wiedzę o nadmorskiej przyrodzie,  tradycjach morskich, żeglarstwie, rybołówstwie oraz o literaturze morskiej.

Błękitna Szkoła wypełniła część programu obejmującą edukację przyrodniczą. Zaprosiliśmy młodzież na cykl warsztatów stacjonarno-terenowych aby przybliżyć wiedzę na temat Bałtyku, z którym związane jest ich życie. Uczestnicy samodzielnie zapoznawali się z morfologią ryby wykonując sekcję śledzia. Badali wybrane parametry fizyko-chemiczne wód. Oznaczali m.in. stężenie związków azotu i fosforu (biogenów) oraz na podstawie wyników próbowali ocenić stopień eutrofizacji wody w Bałtyku. W czasie obserwacji ornitologicznej nad morzem próbowali samodzielnie oznaczać gatunki mew. Wysłuchali również survivalowych porad dla żeglarzy.
U młodzieży biorącej udział w warsztatach nie brakowało entuzjazmu i zaangażowania. Mamy nadzieję, że przygotowane przez Błękitną Szkołę zajęcia przyczyniły się do pogłębiania pasji przyrodniczej i chęci poszerzania wiedzy o tematyce morskiej.

Zajęcia zostały przeprowadzone dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Władysławowo, 28.02.2018