Noc Sów w Błękitnej Szkole

zamień nawłocie...
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW

„Oj Magda już przestań….”wołają dzieci. Bo Magda znała odpowiedź na prawie każde trudne pytanie. Magda oraz jej koledzy i koleżanki przyszli na zajęcia feryjne do Błękitnej Szkoły. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali i zadawali niekiedy niełatwe i zaskakujące dla prowadzących pytania. Ania zastanawiała się dlaczego muszla ma taki dziwny kształt, a Olek chciał koniecznie się przekonać czy da się wydobyć iskrę z krzesiwa, i... dało się.

Uciekające zające i goniące ich lisy czyli…zajęcia pod hasłem „Wytrop mnie”. Zanim uczestnicy wyruszyli w teren zapoznali się z zasadami orientacji posługując się kompasem. W trakcie zabawy dzieci poszukiwały morskich skarbów (muszle małży, wodorosty, kamyki), tropiły zwierzęta i obserwowały ptaki. Lisy zajęcy nie złapały ale za to zdobyły dużo wiedzy przyrodniczej, m.in. potrafią odróżnić mewę śmieszkę od srebrzystej .

Pod intrygującym hasłem: ”Mikroświat zamknięty w szkle” dzieci tworzyły swój mały leśny ekosystem w dużym słoju.  Małych słoiczków również nie wyrzucamy, bo idealnie przydają się na kolorowe świeczki żelowe.  Na ich dnie znalazł się piasek, muszelki bałtyckich małży i inne znalezione nad brzegiem morskie skarby imitując podwodny świat. Kreatywnych zajęć nigdy dosyć. Kto chciał mógł wykonać kolorowe kartki na warsztatach „drugie życie papieru”, pokolorować torbę płócienną, a nawet wykonać własne ziołowe mydełko.

Dobrą zabawę dopełnił udział w przyrodniczym kole fortuny. Co odważniejsi mogli sprawdzić swoją wiedzę i wygrać upominek. Feryjne dni w Błękitnej Szkole zakończyły się  wspólnym ogniskiem z kiełbaskami.
Dziękujemy za wspólną feryjną przygodę dzieciom ze Swarzewa, Pucka, Władysławowa i Leśniewa.

"Ferie z Błękitną Szkołą" zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.