przejdź do wersji normalnej (graficznej)

Menu


Letnie spotkania z przyrodą Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

    Wystartowaliśmy w lipcu... Z czym? Z cyklem letnich wycieczek przyrodniczych. Dla kogo?... Dla wszystkich chętnych: turystów i miejscowych, najmłodszych odkrywców i tych, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę przyrodniczą. Daty były ustalone, spotykamy się zawsze środę, no ale kto nam zagwarantuje optymalną pogodę? Tutaj mieśmy jednak dużo szczęścia.
Dzień tygodnia zawsze ten sam, za to miejsca naszych spotkań się zmieniały. Chodziło o to, żeby poznać różne zakątki, a tym samym różnorodne walory przyrodnicze Nadmorskiego Parku  Krajobrazowego.
Pierwsza wycieczka w ramach „Letnich spotkań z przyrodą Nadmorskiego Parku Krajobrazowego” miała miejsce 15 lipca. Tego dnia uczestnicy  wędrowali wzdłuż wybrzeża od Władysławowa do Doliny Chłapowskiej, dowiadując się jak powstały różne nadmorskie formy krajobrazowe. 22 lipca ulegliśmy zauroczeniu spacerując po Uroczysku Każa na Mierzei Helskiej. W ostatnią lipcową środę byliśmy odkrywcami tajemnicy rozewskich buków i węgla brunatnego w klifie Chłapowskim. W dwie kolejne środy sierpnia wędrowaliśmy po ścieżce edukacyjnej rezerwatu „Beka” nad Zatoką Pucką. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się na czym polega czynna ochrona, poznali przyrodnicze ciekawostki i kulturowo-historyczne tajemnice tego miejsca.
Oprócz obszernej wiedzy, którą zawsze można odświeżyć zaglądając do otrzymanych broszurek informacyjnych, uczestnicy doświadczyli wielu wrażeń jakie towarzyszą obserwacjom przyrodniczym. Najczęstszy zachwyt wzbudzały te ornitologiczne. Jaskółki brzegówki w Klifie Chłapowskim, liczne mewy na plaży, a na Bece m.in. biegusy, kulik duży, świergotek, dzierzba gąsiorek, przelatywał też błotniak stawowy i klucz łabędzi niemych.

Na kolejne letnie spacery edukacyjne po zakątkach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego zapraszamy już w następne wakacje. Spokojnie…doczekamy się :)  

 

Letnie spotkania z przyrodą NPK zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Gdańsku.

(tekst: LB, zdjęcia: PB, LB)
Władysławowo, 17.08.2020

Copyright © , Merkleina 1, 84-120 Władysławowo