Nadmorskie Pikniki z Parkiem 2021 już za nami

Data: 06-08-2021

Wczoraj widzieliśmy się ostatni raz, na kolejny musimy poczekać jakiś czas... Mowa oczywiście o Nadmorskim Pikniku z Parkiem. Tego lata Nadmorski Park Krajobrazowy z Błękitną Szkołą spotykali się z Wami 22, 29 lipca i 5 sierpnia. Zawsze w czwartek, zawsze o 12.00 startowaliśmy z niecodzienną dawką wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, przy której każdy uczestnik mógł dobrze się bawić, poznać ciekawych ludzi i wykonać ekologiczne, oryginalne pamiątki znad morza.

Zarówno duzi jak i mali uczestnicy, z zainteresowaniem obserwowali świat pod binokularem. A co tam zobaczyli? Na przykład nereidę, tajemniczą mieszkankę dna Bałtyku. Na dnie bytują też małże, których muszle każdy z nas zbiera spacerując wzdłuż brzegu i najczęściej znajduje sercówkę. Piknikowi goście mieli okazję poznać wszystkie cztery gatunki naszych małży, a na pamiątkę mogli wykonać świeczkę żelową z prawdziwymi bałtyckimi muszelkami w środku. Świat nadmorskich ptaków przybliżał ornitolog, który uczył jednocześnie sztuki obserwacji i rozpoznawania ptaków po głosie. Zwykłą/niezwykłą roślinność i jej zaskakujące cechy, zgłębiano przy stoiskach botanicznych, gdzie czekały na odwiedzających ciekawe zadania do wykonania. Biorąc udział w zabawie „Co w morzu pływa?” można było złowić i poznać bałtyckie ryby. Co jeszcze warto, a nawet trzeba zobaczyć w Nadmorskim Parku Krajobrazowym, dowiadywano się przy stoisku „Z mapą i kompasem, plażą lub lasem”, gdzie przybliżano najważniejsze atrakcje przyrodnicze i kulturowo – historyczne Kaszub Północnych.
Kiedy uczestnicy posiedli porządną dawkę wiedzy, mogli ją sprawdzić biorąc udział w przyrodniczym kole fortuny, gdzie na każdego czekały upominki. 
 
Pikniki zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Gdańsku.
 
(Tekst: LB, zdjęcia: PB, LB)
Władysławowo 06.08.2021
Z mapą i kompasem czyli co warto zobaczyć w NPK
Świat nadmorskich ptaków
Z pamiętnika botanika
Przyrodnicze koło fortuny
Świeczka żelowa z prawdziwymi bałtyckimi muszelkami
Fauna Bałtyku pod binokularem
Co w naszym morzu pływa?
Duzi i mali sowie wypluwki badali
Obserwacje ornitologiczne fascynujące zajęcie
Na pikniku nie zabrakło gier i zabaw
Przyrodniczy kącik plastyczny
Każdy mógł zaopatrzyć się w przyrodnicze materiały informacyjne i foldery