Zostań odkrywcą „Pucyfiku” on-line

Data: 10-06-2020

     Tej wiosny nie spotkamy się na corocznej akcji „Poznajemy Naszą Zatokę”, dlatego z okazji Światowego Dzienia  Oceanów (8 czerwca) przygotowaliśmy quiz o naszym lokalnym, niezwykłym oceanie „Pucyfiku”, czyli o Zatoce Puckiej.
Dla ułatwienia poniżej przygotowaliśmy dla Was notatkę, gdzie znajdziecie odpowiedzi na większość pytań :)

 

        Zatoka Pucka, nasz „Pucyfik”, dla miejscowych przez setki lat była lokalnym oceanem dóbr, podstawowym źródłem utrzymania. Pomimo niekorzystnych przekształceń środowiska w ostatnich dziesięcioleciach, nadal jest unikalnym ekosystemem charakteryzującym się największym w całej polskiej strefie brzegowej zróżnicowaniem biologicznym. Dlatego też została objęta ochroną prawną krajową - Nadmorski Park Krajobrazowy, jak i międzynarodową m.in. HELCOM, Natura 2000.
W granice Nadmorskiego Parku Krajobrazowego został włączony obszar Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która jest oddzielona od reszty akwenu piaszczystym, podłużnym wypłyceniem zwanym Ryfem Mew. Niewielka głębokość (śr. ok 3 m) oraz mały wpływ wód otwartego morza, stanowią doskonałe warunki dla rozwoju życia na dnie i w toni wodnej. W związku z czym wykształciły się bogate zespoły roślin i zwierząt. Najcenniejszym wyróżnikiem Zatoki Puckiej są podwodne łąki roślin naczyniowych m.in. z trawą morską i zamętnicą błotną. Znaczna cześć powierzchni porośnięta jest przez cenne ramienice, wśród których dominuje ramienica bałtycka.
Unikatową cechą Zatoki jest fakt, że występują w niej zarówno ryby morskie (np. dorsz, śledź, stornia), jak i gatunki słodkowodne (np. sieja, szczupak, okoń). Te drugie mogły się zadomowić dzięki małemu zasoleniu (ok. 3 PSU). Mamy tu też gatunki ryb wędrownych (łosoś, węgorz, troć wędrowna). Niestety w wyniku niekorzystnych zmian w Zatoce Puckiej przeważają ryby ciernikowate zaliczane do tzw. „rybiego chwastu”, oraz pojawiły się gatunki obce: babka bycza, krabik amerykański czy krewetka atlantycka. Dodatkowo niektóre z nich mają charakter inwazyjny. Zatoka Pucka jest miejscem rozrodu ponad 40 gatunków ryb zarówno konsumpcyjnych jak i chronionych. Jednymi z ciekawszych  mało, znanych gatunków chronionych są wężynka i iglicznia. Ryby spokrewnione z pławikonikiem, u których samiec opiekuje się ikrą. Inne gatunki chronione to babka mała, piaskowa, czarna oraz podobny do śledzia parposz. 

Zatoka Pucka-brzeg zalewowy
Zatoka Pucka
Zatoka Pucka
Zatoka Pucka zimą