Błękitna fotografia w Błękitnej Szkole

warsztaty rodzinne z cyjanotypii

Data: 14-10-2024

Miniona sobota była cała w błękicie. Błękitne niebo nad nami i błękitna fotografia w Błękitnej Szkole :)
Dawno temu, w połowie XIX wieku powstała niezwykła książka o roślinach. Był to album botaniczny i jednocześnie pierwsza na świecie książka, w której autorka Anna Atkins (brytyjska botaniczka i fotografka) zamiast rycin, zastosowała fotografie roślin zrobione techniką cyjanotypii.
Ta szlachetna technika fotograficzna wzbudza fascynacje do dziś, a ostatnio można było się nią zafascynować na naszych warsztatach rodzinnych,12 października. Uczestnicy zapoznali się z historią cyjanotypii oraz dowiedzieli się na czym polega proces powstawania takich zdjęć. Potem przyszedł czas wypróbowanie tej techniki. Każdy wykonał swoją oryginalną kompozycję roślinną, która została utrwalona na błękitnej fotografii. Powstały piękne obrazki i zakładki do książek.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze środków WFOSiGW

(tekst LB, foto PB)

Uczestnicy na sali w trakcie prelekcji
Na sali - układanie na papierze akwarelowym kompozycji z wysuszonych roślin