Zatoka Pucka jest ekosystemem unikalnym o największej bioróżnorodności na całym polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Dlatego też została objęta ochroną prawną krajową, jak i międzynarodową (Nadmorski Park Krajobrazowy, HELCOM, Natura 2000).
Płytkie wody zatoki i mały wpływ wód otwartego morza, stanowią doskonałe warunki dla rozwoju życia na dnie i w toni wodnej. Dzięki małemu zasoleniu mogą tu żyć również gatunki słodkowodne. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z wyjątkowych walorów przyrodniczych akwenu nad którym żyjemy. Dlatego od paru lat Błękitna Szkoła przy NPK organizuje akcję edukacyjną „Poznajemy Naszą Zatokę”.
W ubiegłym tygodniu (25-29 maja) młodzież z powiatu puckiego, ponownie miała okazję wziąć udział w rejsie kutrem badawczym aby bliżej przyjrzeć się Zatoce, która przecież nie jest tylko miejscem rekreacji w czasie wakacji.
Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczestników z ekosystemem Zatoki Puckiej oraz uświadomienie niekorzystnych zmian jakie zaszły w ostatnich latach. Jedną z nich jest znaczne zmniejszenie połaci łąk podwodnych z cenną trawą morską, morszczynem i widlikiem, które niegdyś porastały niemal całe dno, będąc schronieniem i miejscem rozrodu dla wielu gatunków ryb.
Młodzież dowiedziała się, że wielogatunkowy zespół ryb morskich (np. dorsz, śledź, stornia) i słodkowodnych (np. sieja, szczupak, okoń) został uszczuplony i zastąpiony rybami z rodziny ciernikowatych oraz obcym gatunkiem jakim jest babka bycza. Wśród „obcokrajowców” spotykamy też skorupiaki: krabik amerykański, krewetka atlantycka. Mimo to wśród złowionych w czasie rejsu edukacyjnego gatunków często pojawiały się chronione: wężynki, iglicznie oraz babka mała i babka piaskowa. Wśród innych drobnych organizmów złowiły się: krewetka bałtycka oraz gatunki małży występujące w całym Bałtyku: sercówka bałtycka, rogowiec bałtycki, omułek jadalny.
Uczestnicy zajęć maszerując brzegiem naszego akwenu poznali wiele ciekawostek przyrodniczych. Dowiedzieli się kiedy i jak powstała Zatoka, poznali tajemnice zlodowaceń, w czasie których ukształtował się krajobraz naszego wybrzeża. Usłyszeli skąd pochodzą liczne głazy narzutowe na plaży, dlaczego klify się „cofają” oraz jakie zdarzenia geologiczne sprzed lat można odczytać analizując budowę oberwanej ściany klifu.
Tegorocznymi zdobywcami szerokiej wiedzy na temat Zatoki Puckiej byli gimnazjaliści z Pucka, Darżlubia, Mostów, Władysławowa, Helu i Mrzezina.
Na następną akcję zapraszamy za rok.