Chętnych było dużo, więc w minioną sobotę (16 listopada) warsztaty musiały się odbyć w dwóch turach.
Na dobry początek, gra terenowa, w której należało wykazać się sprytem, wiedzą i spostrzegawczością. Rodziny otrzymały krzyżówkę i wyruszyły w teren szukać haseł, które niespodziewanie odfrunęły z ptakami i dobrze się poukrywały. Kto odnalazł 7 ptaków i odgadł hasło już wiedział, że tematem przewodnim spotkania będzie „Karmnik”.
Zanim przystąpiono do budowy karmników, wysłuchano wykładu na temat zasad dokarmiania ptaków, ponieważ ci, którzy podejmują się wyzwania dokarmiania ptaków zimą, muszą być odpowiedzialni i systematyczni. Należy przede wszystkim pamiętać, że ptaki przyzwyczajają się do karmnika. Zapominając o uzupełnianiu karmy, szczególnie w mroźne i śnieżne dni, możemy wyrządzić im dużą szkodę. Ważna jest znajomość ulubionego jedzenia dokarmianych przez nas gatunków ptaków. Jeśli karmnikowa stołówka będzie urozmaicona a oprócz słoniny będziemy kłaść różnorodne ziarna i dołożymy jabłka, nasze karmniki odwiedzą nie tylko bogatki i inne sikorki, ale również wróble, dzwońce, grubodzioby kosy oraz różne gatunki gołębi. Jeśli, wybierając się na spacer, chcemy dokarmiać kaczki i łabędzie, najlepiej zabrać ze sobą gotowane warzywa. Ptaki tak jak my, muszą mieć świeże jedzenie. W żadnym wypadku nie można im dawać nic zepsutego i spleśniałego, a karmnik należy systematycznie sprzątać. Jednak zasada numer jeden brzmi: Ptaków NIE dokarmiamy chlebem oraz żadnymi produktami zawierającymi sól! Wyrządzamy im wtedy ogromną krzywdę, ptaki cierpią i poważnie chorują.
Gdy już wszyscy dowiedzieli się wszystkiego na temat dokarmiana, przyszedł czas na pracę. Używając odpowiednio przygotowanych materiałów i narzędzi: desek, młotków, gwoździ, wkrętów i wkrętarek, rodziny pod okiem instruktora zbudowały karmniki.
Najmłodszym uczestnikom rodzinnych warsztatów (kl. I-III) z powiatu puckiego przypominamy, że mogą wziąć udział w naszym konkursie plastycznym i wykonać „Portret ulubionego karmnikowego gościa”. Starsze dzieci (kl. IV-VI) zachęcamy do wykonania plakatu edukacyjnego „Pomagamy ptakom na zimę”. Na Wasze prace czekamy do 14 marca 2025 roku. Tutaj są informacje na temat konkursu oraz regulamin.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie!
(tekst: LB, PB, foto: PB)
Warsztaty rodzinne zostały dofinansowane ze środków WFOŚiGW