W piątek 25 lipca zakończył się kolejny, trzytygodniowy Letni Obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej. Błękitna Szkoła we Władysławowie gościła studentów różnych kierunków studiów wydziału chemicznego PG. Jednym z nadrzędnych celów obozu było zapoznanie jego uczestników z wybranymi problemami ekologicznymi obszaru Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Studenci wykonywali, szereg badań naukowych, które stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o środowisku przyrodniczym NPK i okolic.
Program obozu obejmował następujące projekty:
-
Badanie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego na podstawie:
- bioindykatorów - próbki liści jarzębia szwedzkiego,
- analizy próbek opadów atmosferycznych,
- analizy próbek wód spływnych.
Projekt ten zrealizowano m.in. w związku z dużym problemem ekologicznym na terenie Władysławowa, jakim jest palenie śmieci oraz ze znacznym wzrostem natężenia ruchu komunikacyjnego w czasie lata. Próbki pobrano z terenu NPK i okolic. Zaskakujące wyniki – m.in. wykazanie występowania kwaśnych deszczy, stanowią informację o konieczności kontynuowania tego typu badań w następnych latach.
- Ocena jakości wody pitnej w miejscowościach położonych na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego:
Przebadano próbki wody pitnej z 19 punktów m.in. z miejscowości: Władysławowo, Rozewie, Chłapowo, Chałupy, Jurata, Puck, Osłonino, Rzucewo, Żelistrzewo. Przebadano m.in. zawartość wapnia i magnezu, sodu, chlorków i sirczanów oraz pH.
- Badanie stanu zanieczyszczenia poszczególnych elementów wchodzących w skład sieci hydrograficznej Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
Pobrano próbki z 11 cieków wodnych uchodzących do Zatoki Puckiej i Morza Bałtyckiego, m.in. z Czarnej Wdy, Kanału Władysławowo, rzeki Redy, Piaśnicy, Płutnicy. Badania wykazały iż zbyt wysokie stężenie głównie miedzi i azotanów powoduje, iż wody tych w rzekach są pozaklasowe.
Projekt badawczy jest kontynuacją prowadzonego od 2006 roku monitoringu jakości wód na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
- Degradacja tworzyw naturalnych i sztucznych w środowisku kompostu
Jednym z większych problemów współczesnej cywilizacji są odpady, które mają bardzo długi czas rozkładu. Kluczem rozwiązaniu tego problemu może być wprowadzenie opakowań z folii biodegradowalych. W tym roku uczestnicy obozu po raz kolejny przeprowadzali badania stopnia degradacji folii zrobionych z polimerów biodegradowalnych w tym naturalnych (z celulozy, skrobi) w środowisku kompostu.
Na zakończenie obozu odbyło się seminarium podsumowujące, podczas którego zaprezentowano uzyskane wyniki badań.
Letni Obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej stanowił szansę rozwijania indywidualnych pasji naukowych i doskonalenia umiejętności praktycznych, które mogą być wykorzystane w późniejszej pracy zawodowej.