Kolejny Letni Obóz Naukowy studentów Politechniki Gdańskiej już za nami. Przez ostatnie trzy tygodnie (4-22 lipca 2016) członkowie Naukowego Koła Chemików Politechniki Gdańskiej oraz Koła Naukowego Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska zrealizowali na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego 9 projektów naukowych dotyczących głównie czystości wód powierzchniowych, opadowych i wody pitnej. Każda grupa wykonywała w swojej specjalności następujące projekty:
Tematy projektów zrealizowanych przez studentów Naukowego Koła Chemików:
• „Ocena stanu czystości wód powierzchniowych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”. Próbki badawcze pobrano m.in.: z Płutnicy, kanału Karwianki, kanałów w Pucku i przy Rezerwacie Beka. Badania stanowią kontynuację prowadzonego od 2006 roku monitoringu jakości wód.
• „Identyfikacja wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i polichlorowanych bifenyli w próbkach wód rzecznych i opadowych”- projekt wykonywany po raz pierwszy na obozie naukowym w Błękitnej Szkole.
• „Oznaczanie zasadowości i azotu metodą Kjeldahla w procesie oczyszczania ścieków”.
• „Badania korozyjne elementów infrastruktury w Porcie Morskim we Władysławowie”.
• „Analiza opadów atmosferycznych na terenie miasta Władysławowo".
Tematy projektów zrealizowanych przez studentów z Koła Naukowego Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska:
• „Badania mikrobiologiczne cieków wodnych uchodzących do Morza Bałtyckiego zlokalizowanych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego".
• „Badania jakości mikrobiologicznej wody przeznaczonej do spożycia w miejscowościach położonych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”.
• „Badania mikrobiologiczne wód opadowych i spływnych na terenie Władysławowa”.
• „Badania mikroflory zasiedlającej osady piaszczyste Zatoki Puckiej w rejonie występowania trawy morskiej (Zostera marina)”.
Ponadto w trakcie trwania obozu Błękitna Szkoła zorganizowała studentom terenowe zajęcia ornitologiczne oraz szkolenie z zakresu oprogramowania GIS. Na koniec obozu podczas seminarium każda z grup tematycznych przedstawiła wyniki badań. Są one doskonałym źródłem informacji na temat środowiska przyrodniczego NPK oraz pozwalają śledzić zmiany stanu chemicznego i mikrobiologicznego wód i sygnalizować ewentualne zagrożenia.