Nadmorskie Pikniki z Parkiem 2024 już za nami...

…a miłe wspomnienia z nami

Data: 20-08-2024

Na Piknikach, jak co roku, było prawie wszystko o przyrodzie Bałtyku, „ptasie opowieści”, „bomby kwietne", „płazowe szaleństwo”, oglądanie świata pod binokularem, rozpoznawanie gatunków drzew i nie tylko. Osoby z artystycznym zapędem mogły udekorować torbę płócienną, wykonać świeczkę żelową z muszlami bałtyckich małży, poznać przyrodnicze elementy we wzornictwie haftu kaszubskiego, a przy okazji ozdobić kolczyki lub podkładki ze sklejki w takież wzory. Nie zabrakło również gier i zabaw edukacyjnych z upominkami. Tegoroczny cykl Pikników rozpoczęliśmy 18 lipca „Neceliadą” i zakończyliśmy 13 sierpnia „Halleriadą”, co wzbogaciło nasze stoiska o atrakcje historyczno-regionalne przygotowane przez Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku. Do współpracy zaprosiliśmy również przedstawicielkę Błękitnego Patrolu WWF Polska i OTOP-u, która opowiadała o ssakach i ptakach morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej.

W tym roku po raz pierwszy, wraz z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym, wyszliśmy z letnią edukacją na plażę. W każdy wtorek, przy wejściu nr 1 we Władysławowie, przygotowane było stoisko edukacyjne z ekspozycją flory występującej na nadmorskiej wydmie. Pracownicy NPK przygotowali również krzyżówkę z nagrodami oraz kącik plastyczny. Plażowe Pikniki były organizowane we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji we Władysławowie.

Z radością stwierdzamy, że chętnych do zdobywania wiedzy nie brakowało. Stoiska edukacyjne odwiedzali turyści w każdym wieku i z różnych zakątków Polski oraz miejscowi.
Do zobaczenia za rok!

Pikniki zostały dofinansowane ze środków WFOŚ i GW oraz Marszałka Województwa Pomorskiego

(tekst: LB, foto: PB, MB, AS, LB)

Stoisko o ssakach Bałtyku i nadmorskich ptakach
Co w naszym morzu pływa, czyli "łowienie" wiedzy na temat bałtyckich gatunków ryb
Ptasie opowieści: Coś o ptasich  gniazdach, jajkach i piórach
Ptasie opowieści: Jak odróżnić mewę od rybitwy? Jak wygląda prawidłowa a jak zła budka lęgowa dla ptaków?
Poznajemy ptaki wodne - magnetyczna układanka
Płazowe szaleństwo, czyli prawie wszystko o naszych płazach.
Płazowe szaleństwo - skaczące żabki :)
"Kwietne bomby" do przydomowego ogródka
Z pamiętnika botanika - opowieści o kwiatach
Z pamiętnika botanika - Rośliny chronione w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Z pamiętnika botanika - Ekspozycja nadmorskiej wydmy z charakterystycznymi gatunkami
Świat pod binokularem. Co na dnie morza robi nereida, morska krewniaczka dżdżowicy?  Czy ktoś wie jak wygląda larwa i poczwarka komara?
Przyrodnicze koło fortuny - zabawa z nagrodami
Jakie gatunki roślin skrywa haft kaszubski?
Przyrodniczy kącik plastyczny
Dekorowanie toreb płóciennych, na jednej foka szara na drugiej zimorodek. Zdolni ci uczestnicy, nie ma co
Pierwszy i ostani Piknik był zorganizowany wspólnie z Muzeum Ziemi Puckiej
Quiz z nagrodami - rozpoznawanie gatunków drzew po liściach, a dla ambitnych, po owocach lub szyszkach