W piątek 19 kwietnia Błękitna Szkoła we Władysławowie wraz ze Szkołą Podstawową w Jastrzębiej Górze zorganizowały obchody Światowego Dnia Ziemi.
Obchody rozpoczęto uroczystym apelem. Następnie uczniowie całej szkoły udały się na różne zajęcia przyrodnicze zorganizowane przez Błękitną Szkołę. Zajęcia głównie odbyły się w pobliskim lesie i na plaży pod klifem.
Na warsztatach pn. „zielony survival” dzieci poznały zasady umiejętnego korzystania z zasobów przyrody w różnych sytuacjach. Grupa uczniów udała się na plażę gdzie wczuła się w rolę rozbitka, tam wydeptała w piasku ogromne S.O.S. Uczestnicy nauczyli się rozpalać ognisko krzesiwem, dowiedzieli się jak wytropić zwierzę, że każde znalezisko np. stara puszka może stać się przydatnym naczyniem oraz nauczyli się skręcać sznurek.
Klasa uczestnicząca w spotkaniu z oceanografem poznała prawie wszystkie tajemnice Bałtyku. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak powstało nasze morze, dlaczego jest najmłodszym i najsłodszym morzem świata, że w Bałtyku również żyją kraby i krewetki, co to są organizmy bentosowe, że wśród ssaków spotkamy nie tylko foki, ale i „skrytego” morświna, czyli kuzyna delfina. Uczniowie zapoznali się również z największymi zagrożeniami naszego morza.
Jedna z grup, uczestnicząc w zajęciach z „plażowej geologii”, miała okazję zagłębić tajniki przyrody nieożywionej naszej Ziemi . Różnorodność skał, jakie można znaleźć na plaży jest ogromna, jednak nie każdy wie ile informacji można z zebranych okazów odczytać. Dzieci na spotkaniu z geologiem zbierały i uczyły się rozpoznawania podstawowych skał, dowiedziały się dlaczego nasz piasek plażowy jest jasny, analizowały budowę klifu aby dowiedzieć się jak zmieniał się klimat Polski na przestrzeni wielu tysięcy lat. Poznały przyczyny cofania się klifów i tworzenia wydm wzdłuż wybrzeża.
Na spotkaniu z ornitologiem uczestnicy obchodów zapoznali sie nie tylko z tajnikami ptasich zwyczajów, ale również z tajnikami pracy ornitologa. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego obrączkujemy ptaki i co to jest siatka ornitologiczna. W terenie dokonywali obserwacji, nasłuchiwali ptasich głosów i uczyli się rozpoznawania ptaków korzystając z przewodnika.
Najmłodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach z papieru czerpanego, na których dowiedzieli się z czego robi się papier, jaka jest różnica między papierem makulaturowym a papierem pierwszego gatunku, i poznali technikę wykonania papieru czerpanego z makulatury. Wykonując własnoręcznie taki papier, dzieci przekonały się w praktyce, że recykling to podstawowy sposób na rozsądne zagospodarowanie odpadów i że wykorzystanie jednej tony makulatury jako surowca wtórnego, to ocalenie 17 drzew.
Po zakończeniu części edukacyjnej dzieci zaopatrzone w odpowiedni sprzęt udały się ponownie w teren aby wysprzątać okolicę szkoły, pobliski las i plażę w Jastrzębiej Górze.