Poznajemy Naszą Zatokę

Data: 11-06-2013

     Ostatni tydzień (3-7czerwca) w Błękitnej Szkole przebiegał pod hasłem projektu: „POZNAJEMY NASZĄ ZATOKĘ”

Była to ekologiczna akcja edukacyjna w której wzięło udział 200 uczniów szkół powiatu puckiego. Uczestnicy warsztatów mieli wspaniałą okazję zapoznania się ze ekosystemem naszego wyjątkowego i cennego akwenu jakim jest Zatoka Pucka.
Podczas zajęć „odkrywcy” zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich uczestniczyła w zajęciach nad brzegiem Zatoki Puckiej, druga w tym czasie brała udział w rejsie kutrem badawczym. Po trwających około dwóch godzin zajęciach następowała wymiana.

Maszerując brzegiem naszego akwenu, uczniowie zapoznali się z wieloma zagadnieniami przyrodniczymi m.in. z ciekawą historią geomorfologiczną wybrzeża. Poznali tajemnice zlodowaceń, w czasie których ukształtował się m.in. krajobraz naszego wybrzeża. Dowiedzieli się m.in. skąd pochodzą liczne głazy narzutowe na plaży, jak można odczytać przebieg zdarzeń geologicznych analizując budowę klifu, dlaczego klify się cofają oraz poznali tajemnicę odczytywania historii naszego klimatu z osadów dennych. Jednym z elementów zajęć nad brzegiem była część ornitologiczna. Można było zaobserwować m.in. jaskółki brzegówki mające dziuple w klifie, jaskółki dymówki i oknówki, czaple siwą, liczne mewy, kaczkę krzyżówkę, jeżyka, wróbla oraz jego kuzyna mazurka. Z nadmorskich zarośli odzywały się  zaganiacze, pokrzewki, kukułki i strzyżyki.

W czasie rejsu kutrem badawczym wysłuchano prelekcji o historii Zatoki Puckiej i Bałtyku oraz cechach przyrodniczych tych akwenów. Zatoka Pucka jako część najmłodszego i „najsłodszego” morza świata skrywa w sobie wiele ciekawych tajemnic. Uczestnicy dowiedzieli się, co jest przyczyną słabego zasolenia, jaki ma to wpływ na faunę i florę oraz jak ważne dla ekosystemu są wlewy słonej wody z Morza Północnego. Najważniejszym i niewątpliwie najciekawszym punktem programu było dokonanie połowu organizmów z dna Zatoki przy pomocy dragi. Organizmy bentosowe, jakie żyją w Zatoce to przede wszystkim małże (sercówka bałtycka, omułek jadalny, rogowiec bałtycki i małgiew piaskołaz), wężynki i iglicznie (kuzyni pławikonika), kraby, stornie, cierniki, babki, kiełże i krewetki. Uczestnicy poznali wiele ciekawostek związanych ze złowionymi gatunkami np.: że samce wężynki i igliczni opiekują się ikra którą mają przyczepioną do podbrzusza, dowiedzieli się jak odróżnić ciernika od cierniczka, dlaczego babka bycza jest gatunkiem niepożądanym w wodach Zatoki Puckiej, natomiast babki mała i piaskowa są objęte ścisłą ochroną. Które ze złowionych gatunków są rodzime a które zawleczone z innych mórz, oraz dlaczego tak ważne dla wielu zwierząt są cenne łąki podwodne charakteryzujące naszą Zatokę.

Mamy nadzieję, że po tegorocznej akcji edukacyjnej przybyło wielu znawców ekosystemu Zatoki Puckiej.

Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę
Grafika Poznajemy Naszą Zatokę