W ubiegły poniedziałek babka zjadła nereidę, widzieliśmy to na własne oczy. Jaka babka i co to jest nereida? Babka to jedna z ryb Bałtyku. Najbardziej znana jest babka bycza, obcy i inwazyjny gatunek, ale są też chronione: mała, piaskowa, czarnoplamka. Nereida to wieloszczet żyjący na dnie akwenu spokrewniony z lądową dżdżownicą. Takich i innych rzeczy można było się dowiedzieć na akcji edukacyjnej „Poznajemy Naszą Zatokę”, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu. W trakcie zajęć na wodach Zatoki Puckiej i na plaży uczniowie z dwunastu szkół naszego powiatu mieli niecodzienną lekcję przyrody.
Podczas rejsu uczestnicy obserwowali i poznali mniej znane gatunki roślin i zwierząt występujące w Bałtyku oraz wysłuchali prelekcji na jego temat. Wszystko po to by poczuć jego niezwykłość i wartość. Dowiedzieli się co jest przyczyną słabego zasolenia oraz na czym polega wrażliwość wód naszego morza na zanieczyszczenia. Uczniowie usłyszeli m.in. co jest powodem występowania dużej ilości pływającej w wodzie „waty” czyli brunatnicy Pylaielli littoralis. Jej nadmiar jest niekorzystny dla akwenu, w przeciwieństwie do trawy morskiej tworzącej na dnie cenne łąki podwodne. Łąki te są siedliskiem dla wężynki i igliczni, ryb chronionych, o których mało kto słyszał.
Skąd wziął się piasek na plaży i dlaczego na naszym wybrzeżu mamy skały ze Szwecji i Finlandii? Ile lat ma Bałtyk i Zatoka Pucka oraz jak odróżnić gnejs od granitu? Kto dobrze słuchał już to wszystko wie, bo na plaży uczestnicy akcji spotkali się z geologiem, który wszystko wyjaśnił i opowiedział. Pokazał najstarszą skałę jaka znajduje się nad Zatoką, a jest nią piaskowiec, który liczy sobie prawie miliard lat.
Pogoda nam dopisała, a choroba morska nikogo nie złapała. Na następną akcję zapraszamy za rok.
Akcja edukacyjna została sfinansowana za środków WFOSiGW
(tekst: LB foto: PB, LB)
Władysławowo 12.06.2019