Poznajemy Naszą Zatokę 2024

7- 11 października

Data: 14-10-2024

Zajęcia jak zawsze były prowadzone na wodzie i na lądzie. W tym roku poznawaliśmy naszą Zatokę w pięknej jesiennej aurze. Od 7 do 11 października, dwadzieścia grup uczniów z okolicznych szkół wzięło udział w niecodziennym wydarzeniu jakim jest akcja edukacyjna przybliżająca piękno i znaczenie Zatoki Puckiej, akwenu o niezwykłych walorach przyrodniczych.  

Na wodzie…
…wiadomo, odbył się rejs. A w czasie rejsu owocne połowy, bo każdy mógł złowić tyle wiedzy o Zatoce Puckiej, ile tylko chciał. Zapewne większość po raz pierwszy usłyszała o łąkach podwodnych, które tworzy np. trawa morska czy bardzo cenny glon jakim jest ramienica. Wyjaśniło się co to jest podwoik, mszywioł czy małgiew oraz czy słabe zasolenie Zatoki i Bałtyku ma jakieś znaczenie dla żyjących tam gatunków. Przy pomocy dragi łowiliśmy próby organizmów bentosowych, czyli mieszkających na dnie. Uczniowie zobaczyli między innymi takie gatunki jak: wywłócznik kłosowy, rogatek sztywny, krabik amerykański, stornia, chełbia modra, krewetki oraz wszystkie bałtyckie małże.

Na lądzie…
Każda grupa odbyła spacer edukacyjny „od Kapra do 12 Apostołów”, w czasie którego odbyła się lekcja przyrodnicza z geografem. Niejedną osobę zaskoczył fakt, że Zatokę Pucką od otwartego morza oddziela Mierzeja Helska a nie półwysep. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi jak i kiedy powstała mierzeja oraz skąd wzięły się głazy narzutowe na plaży, jak powstały klify. Wspomnianych „12 Apostołów” to pomnik przyrody jakim jest zespół głazów narzutowych, czyli eratyków. Zostały one przywleczone z Gór Skandynawskich przez lądolód.
Na koniec uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę, której hasło odpowiada na pytanie: Czym jest Zatoka Pucka?  

Dziękujemy szkołom za zaangażowanie się w akcję i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach. Razem możemy jeszcze więcej!

Akcja została przeprowadzona dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych WFOŚiGW.

(tekst LB, foto PB, LB, AS)