Akcja Karmik w Błękitnej Szkole i NPK - zakończenie sezonu 2018/2019

Data: 25-02-2019
   Schyłek lutego, coraz cieplejsze dni, czas dokarmiania ptaków dobiega końca. Błękitna Szkoła i Nadmorski Park Krajobrazowy w tym okresie, jak co roku realizowały przy swojej siedzibie Akcję Karmnik, czyli regularne (co dwa tygodnie) obrączkowanie ptaków przylatujących do naszego karmnika. W akcji partneruje nam Fundacja Akcja Bałtycka i tak razem działamy, już od pięciu lat przyłączając się do tego ogólnopolskiego wydarzenia. W sezonie 2018/2019 zrealizowaliśmy siedem odłowów w trackie, których zaobrączkowaliśmy 285 ptaków z 11 gatunków. Największą niespodzianką była dla nas samica kapturki, która pojawiła się pierwszy raz w historii naszych karmnikowych działań. Największym ptakiem był gawron, również nie lada gratką, a największą liczebnością cieszyła się bogatka (186 osobników) i zaraz po niej dzwoniec (35). Dalej czyże i modraszki (po 23 osobniki). Dziewięć razy pojawiała się zięba, trzy sosnówki, grzywacz, rudzik i kowalik.
W czasie trwania Akcji Karmnik kilkukrotnie zrealizowaliśmy aspekt edukacyjny. Obrączkowaniu miały okazję przyglądać się dzieci z Władysławowa i Rumi. Przy okazji poznały sekrety  ptasiej diety, co jest bardzo ważne wówczas gdy chcemy się podjąć odpowiedzialnego zadania czyli zimowego dokarmiania.

Akcja Karmnik została zrealizowana dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Władysławowo, 25.02.2019

Kapturka