Akcja Karmnik 2023/2024 - podsumowanie

CZYŻby to koniec Akcji Karmnik? Oj niestety tak, ale za to jaki ciekawy

Data: 29-02-2024

W piątek 23 lutego po raz ostatni w tym sezonie rozstawiliśmy sieci ornitologiczne, w które złapało się wyjątkowo dużo czyży, bo aż 16, a nie są one częstymi karmnikowymi gośćmi. Przypomnijmy, że Akcja Karmnik to ogólnopolski projekt edukacyjno - naukowy zajmujący się obrączkowaniem i badaniem ptaków korzystających zimą z dokarmiania. Wyniki Akcji we wszystkich punktach odłowów realizowanych w Polsce można zobaczyć tutaj: Akcja Karmnik. Pozyskana w ten sposób wiedza jest niezbędna do podjęcia odpowiednich działań związanych z ochroną.
Zakończony sezon w Błękitnej Szkole i Nadmorskim Parku Krajobrazowym zaowocował następującymi wynikami odłowów: 221 ptaków z 12 gatunków: bogatka - 170, modraszka - 17, kos - 2, zięba - 4, sosnówka - 2, kowalik - 2, sikora uboga - 2 , dzięcioł duży -1, pełzacz leśny - 2, sierpówka - 1, czyż -17, kawka -1. Udało nam się złapać również jednego ptaka z zagraniczną obrączką: bogatkę z Litwy.


Naszej Akcji towarzyszyła edukacja przyrodnicza. Kilka grup uczniów, biorących udział w zajęciach Błękitnej Szkoły dodatkowo mogły się spotkać z obrączkarzem i dowiedzieć na czym polega jego praca. Dzieci zobaczyły różne rodzaje obrączek, poznały wszystkie niezbędne narzędzia obrączkarza, ale przede wszystkim dowiedziały się jakie cenne informacje o ptakach uzyskujemy dzięki zakładaniu obrączek.

Akcja Karmnik została sfinansowana ze środków własnych województwa pomorskiego.

 (tekst: LB, PB, JS, zdjęcia: PB, AS)

Ornitolog przy sieciach ornitologicznych obok Błękitnej Szkoły
Zakładanie obrączki kowalikowi
Bogatka - obrączkarz sprawdza stan otłuszczenia
Oznaczenie wieku modraszki na podstawie wybarwienia skrzydła
Skrzydło samca czyża
Pomiar długości dzioba pełzacza leśniego
Zapisywanie pomiarów w zeszycie obrączkarskim
Dzięcioł duży - przegląd skrzydła
Kilka słów o Akcji Karmnik - spotkanie obrączkarza z dziećmi
Kilka słów o Akcji Karmnik - spotkanie obrączkarza z dziećmi
Kilka słów o Akcji Karmnik - dzieci poznają rodzaje obrączek
Ornitolog prezentuje uczniom kowalika