Ale Jaja

Czyli co się wykluło na rodzinnych warsztatach ?

Data: 26-03-2024
Co było pierwsze kura czy jajo? Zagadka w końcu została rozwiązana. W minioną niedzielę spotkaliśmy się w rodzinnym gronie na przedświątecznych warsztatach. Tym razem bohaterkami spotkania były JAJA, symbol rodzącego się życia. Opowieści o nich nie było końca. Zaczęły się od budowy jajka i o tym, które zwierzęta oprócz ptaków je znoszą. Następnie mówiono o różnorodności wzorów, kolorów i kształtów, o jajku największym należącym do strusia i najmniejszym, które znosi koliberek hawański.
Nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych są pisanki, czyli jajka malowane w różne wzory i kolory. Najstarsze polskie pisanki pochodzą z X wieku, ale zwyczaj malowania jajek był już praktykowany np. w starożytnej Mezopotamii.
Po jajecznych opowieściach przyszedł czas na grę terenową. Trzeba było znaleźć 10 jajek różnych ptaków, dopasować je do właściwego gatunku i rozwiązać krzyżówkę. Po tej bieganinie wszyscy się relaksowali na warsztatach plastycznych wycinając, malując, przyklejając i kolorując nietypowe pisanki.
 
Dziękujemy Zielonej Szkole w Staniszewie za użyczenie modeli jaj lęgowych sów Polski :)
 

Warsztaty zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu WFOŚ i GW w Gdańsku.

(tekst: LB, zdjęcia: PB)

Prelekcja na sali. Co było pierwsze jajko czy kura? My już znamy odpowiedź
Prelekcja. Budowa jajka
Prezentowanie modeli jaj sowich
Gra terenowa. Uczestnicy szukają jajek by dopasować je do gatunku ptaka
Gra terenowa. Uczestnicy szukają jajek by dopasować je do gatunku ptaka
Gra terenowa. Poprawną odpowiedź gracze wpisywali do krzyżówki
Gra terenowa. Drużyna "Dziubaski" najszybciej odgadła hasło
Warsztaty plastyczne na sali
Dekorowanie drewnianych jajek metodą decoupage
 i na inne sposoby
Rodzina przy pracy
Hania-mloda artystka
Efekty pracy - prezentacja udekorowanych "pisanek"
Efekty pracy - prezentacja udekorowanych "pisanek"
Efekty pracy - prezentacja udekorowanych "pisanek"
Z udekorowanych jajek można było zrobić magnesik