Co to za żabka? Czyli daj całusa przyrodzie…a ona odkryje prze tobą swoją urodę

Data: 26-04-2019
  W środę Błękitna Szkoła przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym świętowała Dzień Ziemi ze Szkołą Podstawową w Mieroszynie. Grupy od najmłodszych do najstarszych wyruszyły na spacer z przyrodnikami-edukatorami po okolicy aby przyjrzeć się przyrodzie bardziej wnikliwym niż na co dzień okiem. Wzięli lornetki, siatki entomologiczne, lupy,  ciekawskie głowy i ruszyły w teren... A w terenie czekało wiele niespodzianek, ale żeby je dostrzec trzeba się nauczyć obserwacji. Należy nie tylko zabrać odpowiedni sprzęt i ubiór ale wyostrzyć wszystkie zmysły. Inaczej nie uświadczysz ani śpiewu słowika, ani widoku rudzika, nie poznasz zwyczajów bociana i co porabia kret z rana. „Oooo  widzę sarenki!” krzyknął Adam i wszyscy chwycili za lornetki. Po niebie kilka razy przeleciały żurawie, kosy chodziły po trawie, było słychać śpiew skowronka i świergotki na łąkach. Był też myszołów, krogulec i sroka oraz pojedyncze płazy.
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak wiele przyroda nam oferuje, wystarczy się do niej zbliżyć, poznać i się przekonać. Warto ją obserwować również po to by wiedzieć jak jej pomóc. Zastanowić się np.: dlaczego tyle martwych ropuch można znaleźć drodze. Dzieci nie tylko słuchały i obserwowały, ale miały również zadania do wykonania. Między innymi zbudowały szałas z patyków i liści. A że pogoda była bardzo wietrzna można było się przekonać jak skutecznym jest schronieniem.
A co było słychać u przedszkolaków? Z siatkami i lupami szukali w trawie najmniejszych zwierzaków. A tam słodyszek rzepakowy, wstężyk gajowy, żuk wiosenny i pszczółka miodna. Szukali też co kryje się w ziemi. Dżdżownic tym razem nie było za to… jakieś tunele. Pani biolog wytłumaczyła, że to korytarze nornic. Na zakończenie maluchy żegnały się ze zwierzakami słodkimi buziakami. 
 
Dzień Ziemi został zorganizowany dzięki dofinansowaniu przez WFOSiGW 
 
Władysławowo, 26.04.2019

 

Wyruszamy w teren. Zabieramy przewodnik, lornetkę
Żeby się nacieszyć przyrodą wystarczy rozejrzeć się dookoła
Co w trawie piszczy?
Martwa ropucha szara
Tak kiełkuje dąb
Materiał budowlany
na stworzenie leśnej bazy
Ale przytulnie
"Obcowanie z przyrodą" - elementy surwiwalu
A tam widać krogulca
Dzika pszczoła
"Karaluchy pod poduchy"– warsztaty dla najmłodszych