Dzień Ziemi z Błękitną Szkołą 2023

Czyli okazja do bliskiego spotkania z jaszczurką i nie tylko

Data: 26-04-2023

W tym roku z okazji Dnia Ziemi Błękitna Szkoła, w dniach 20 i 21 kwietnia, zorganizowała warsztaty w szkołach podstawowych w Jastrzębiej Górze i Leśniewie. Obchody tego ekologicznego święta to niezły pretekst i okazja by wyruszyć w teren, wnikliwie poobserwować przyrodę, wsłuchać się w nią i dowiedzieć się niezwykłych rzeczy na jej temat.  Uczniowie z wymienionych szkół spotkali się z naszymi instruktorami: ornitologiem, oceanografem i geografem.  Szukali tropów zwierząt, wypatrywali ptaków oraz płazów i gadów, przy okazji poznając ich biologię i ekologię. W lesie można było usłyszeć mnóstwo ptaków śpiewających. Uczestnicy warsztatów mieli szczęście zaobserwować aż 18 krążących bocianów, nabierających wysokości w „kominie termicznym”.
Na niecodziennej lekcji z oceanografem uczniowie dowiedzieli się jak oddychają ryby i inne zwierzęta morskie oraz skąd w wodzie bierze się powietrze. W czasie lekcji na plaży w Jastrzębiej Górze dzieci dowiedziały się m.in. jak powstały klify i wykonywały eksperyment by zbadać, na czym polega erozja wodna.   

(tekst: LB, fot.: A.Peichert, SP w J.Górze i Leśniewie)

Obchody Dnia Ziemi zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Warsztaty na plaży - Wybrzeże Bałtyku - pole bitew żywiołów  (Fot. SP w J. Górze)
Grupa dzieci usypuje na plaży wał z piasku. (Fot. SP w J. Górze)
Erozja  wodna - eksperyment - oblewanie wału mocnym strumieniem wody. (Fot. SP w J. Górze)
Warsztaty na sali - Dlaczego zwierzęta morskie nie mogą się utopić? (Fot. SP w Leśniewie)
Bliskie spotkanie z jaszczurką zwinką. (Fot.A.Peichert)
Grupa uczniów w lesie - rozpoznawanie tropów sarny i dzika. (Fot. SP w Leśniewie)
Warsztaty ornitologiczne - jak obserwować ptaki za pomocą lornetki. (Fot. SP w Leśniewie)
Grupa uczniów w lesie - rozpoznawianie głosów ptaków. (Fot. SP w Leśniewie)