Dzień Ziemi z Błękitną Szkołą

Data: 05-05-2022
W tym roku w obchodach tego najbardziej znanego ekologicznego święta, uczestniczyli uczniowie z Mieroszyna i Leśniewa. Dzień Ziemi to dobra okazja by wyjść poza mury szkolne  bliższej  przyjrzeć się okolicznej przyrodzie, która o tej porze budzi się do życia. W dniach 21 i 22 kwietnia w ramach świętowania  Błękitna Szkoła zorganizowała warsztaty ekologiczne, podczas których uczniowie z wymienionych szkół spotkali się ze specjalistami: botanikiem, oceanografem, ornitologiem i geografem.  Wyszli w teren na poszukiwania ciekawostek przyrodniczych w najbliższej okolicy a przy okazji poznali wiele faktów ze świata roślin i zwierząt. Uczestnicy nasłuchiwali i zaobserwowali liczne gatunki ptaków, dowiedzieli się jakie gatunki to geofity i cóż to takiego jest.
Okazuje się, że przyrodę można poznawać nie tylko obserwując ją i nasłuchując jej odgłosów. Warto uruchomić zmysł węchu i dotyku a także smaku. O tym przekonali się uczniowie na zajęciach „Leśny plac zabaw”, podczas których zamykali oczy aby pozostałe zmysły mogły się wyostrzyć. Zmysł smaku był uruchomiony na przykład przy kosztowaniu szczawiku zajęczego. Zagadki: dlaczego zwierzęta morskie nie mogą się utopić oraz dla kogo Bałtyk jest domem też zostały rozwiązane. A co najbardziej mogło zaskoczyć w czasie naszych wędrówek? Widziano jaszczurkę zwinkę, biedronki, wije i niektórzy po raz pierwszy mili okazje zobaczyć żmiję.

Oto krótka fotorelacja…

Obchody Dnia Ziemi zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu przez WFOŚ i GW

(tekst: LB, zdjęcia: LB)

Pogoda bardzo sprzyjała
Grafika 2: Dzień Ziemi z Błękitną Szkołą
Piknik na którym karmimy się wiedzą
Co żyje w Bałtyku ?
Szukaliśmy czegoś zielonego, czegoś aksamitnego, czegoś pochodzenia zwierzęcego
Poznajemy i rozpoznajemy po dotyku
Chcecie spróbować jak smakuje szczawik zajęczy?
Poznajemy gniazda, pióra
Obserwacje ptaków i nie tylko
Wypatrujemy i znajdujemy
Żmija