III część Nadmorskiego Pikniku z Parkiem

Data: 17-08-2012

W czwartek 16 sierpnia odbyła się III część cyklu Nadmorski Piknik z Parkiem –spotkania z przyrodą u kulturą Kaszub, którego celem jest promocja Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, popularyzacja wiedzy przyrodniczej oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

Pikniki organizowane były przez Błękitną Szkołę i Nadmorski Park Krajobrazowy. Tegoroczne festyny kontekstem nawiązywały do istniejącego Roku Krajobrazów Pomorza.

Co to jest skala porostowa, gdzie żyje nereida, dlaczego kidzina jest pod ochroną, czym charakteryzuje się krajobraz wydm nadmorskich? Te i szereg innych zagadnień można było poznać na stanowiskach obsługiwanych przez naukowców przyrodników: oceanografa, ornitologa czy entomologa oraz pracowników NPK, którzy z pasją przekazywali wiedzę i udzielali odpowiedzi na najbardziej dociekliwe pytania. Pod binokularami oglądano w powiększeniu m.in. porosty, nereidę czy stadia rozwojowe komara.

Uczestnicy, odwiedzając kolejne stoiska,  nie tylko zgłębiali wiedzę przyrodniczą ale również poznali tajniki hafciarstwa czy rzeźbiarstwa. Próbowali swoich sił w tym rzemiośle wykonując prace pod okiem fachowców. Tradycyjnie każdy częstował się kaszubskimi cukierkami domowymi wykonywanymi na miejscu przez znanego artystę, znawcę historii i kultury naszego regionu.

Ponadto odwiedzający własnoręcznie wykonywali pamiątki w postaci kartek papieru czerpanego czy pomalowanych odlewów gipsowych.

Przygotowano również gry i zabawy ekologiczne a także foldery, broszury informacyjne, mapy oraz plansze i fotografie przedstawiające różnorodność krajobrazu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Imprezy miały charakter otwarty i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród wczasowiczów, kolonistów jak i stałych mieszkańców.

Na kolejny Piknik zapraszamy wszystkich już za rok!..