"Jeż... pożyteczny zwierz"

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - kategoria III i IV

Data: 16-12-2022
Jeż to bardzo pożyteczny gatunek zwierzęcia dla środowiska i dla człowieka. Dba o równowagę w ekosystemie zjadając na przykład ślimaki, gąsienice, gryzonie oraz drobne płazy i gady.  Każdy potrafi rozpoznać tego sympatycznego, ale dość skrytego, nocnego ssaka.  Nie wszyscy są świadomi, że jeż zarówno wschodni jak i zachodni to zagrożone gatunki podlegające ochronie prawnej. Bardzo ważna jest też czynna ochrona jeży, w której każdy z nas może wziąć udział.  Na czym ona polega i jak to zrobić?
Poniżej prezentujemy bardzo interesujace plakaty edukacyjne zachęcające do pomocy jeżom oraz działań z zakresu czynnej ochrony tych zwierząt. Prace są wykonane przez uczniów klas 5 – 8 szkół podstawowych powiatu puckiego, laureatów konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach akcji edukacyjnej „Jeż… pożyteczny zwierz”. Akcja trwała od września do końca listopada, a jej podsumowaniem był konkurs plastyczny, który został rozstrzygnięty z początkiem grudnia.
Autorzy plakatów wykazali się dużą kreatywnością i wrażliwością pokazując nam jak ważna jest ochrona jeży. Cieszy nas ogromna świadomość dzieci i młodzieży. Prezentowane plakaty informują o największych istniejących zagrożeniach dla jeży oraz przedstawiają najważniejsze sposoby czynnej ochrony tych bardzo pożytecznych ssaków. 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie w program pomocy jeżom, a laureatom konkursu serdecznie gratulujemy. 
 

Konkurs został zorganizowany dzięki środkom finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(tekst: LB)

3 kat. I miejsce: Hanna Grota, kl 5 - Żelistrzewo
3 kat. II miejsce: Norbert Goyke, kl 6 - Werblinia
3 kat. III miejsce: Amelia Potrykus, kl 6 - Połczyno
3 kat. Wyróżnienie: Nadia Fleming, kl 5 - Starzyno
3 kat. Wyróżnienie: Jarosław Bisewski, kl 6 - Jastrzębia Góra
3 kat. Wyróżnienie: Katarzyna Lessnau, kl 6 - Puck
3 kat. Wyróżnienie: Zofia Słowik, kl 6 - Żarnowiec
kat.4 I miejsce: Marta Renusz, kl 8 - Żelistrzewo
kat.4 II miejsce: Konrad Lubawski, kl 7 - Starzyno
kat.4 III miejsce: Patrycja Rząca, kl 8 - Puck
4 kat. Wyróżnienie: Martyna Machol, kl 8 - Karwia
4 kat. Wyróżnienie: Mateusz Radtke, kl 7 - Karwia
4 kat. Wyróżnienie: Patryk  Dominik, kl 8 - Karwia