Kumate zwierzęta, czyli płazy w NPK – konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Data: 11-05-2022

Zielone, szare, pomarańczowymi plamkami, z „grzebieniem” a nawet czasami niebieskie… Płazy mogą być wielorakie. Ich różnorodność obrazują prace plastyczne uczniów klas I-VI szkół podstawowych z powiatu puckiego, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Błękitną Szkołę we Władysławowie: „Kumate zwierzęta, czyli płazy w Nadmorskim Parku Krajobrazowym”. Prace otrzymaliśmy od dzieci z Pucka, Chłapowa, Gnieżdżewa, Karwi, Łebcza, Jastrzębiej Góry, Mrzezina, Lubocina, Strzelna, Władysławowa, Swarzewa, Połczyna, Starzyna, Mieroszyna. Cieszymy się, że nadesłane prace przedstawiają różnorodność gatunkową płazów, że pojawiły się również rysunki z mniej popularnymi płazami jakimi są m.in. traszki. Wielu autorów starało się oddać cechy charakterystyczne dla każdego gatunku, tak aby był rozpoznawalny, co komisji oceniającej  bardzo się podobało. Pojawiły się żaby zielone, brunatne, ropuchy grzebiuszki, rzekotka drzewna, kumak nizinny i traszki. Konkurs stanowił dobrą okazję do zapoznania się z gatunkami płazów występujących na terenie Parku, ich biologią i rolą jaką pełnią w przyrodzie.

Ze względu na duże zagrożenie wyginięciem wszystkie gatunki płazów podlegają ochronie prawnej. Dużym problemem jest na przykład fakt, że wiele osobników ginie na drogach podczas wiosennych migracji. Aby zminimalizować ich śmiertelność stosuje się czynną ochronę płazów. W tym roku Nadmorski Park Krajobrazowy zrealizował pilotażowy projekt czynnej ochrony. Zobaczcie na czym dokładnie polegał: Projekt czynnej ochrony płazów NPK.

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom serdecznie gratulujemy. W celu odebrania nagród prosimy się kontaktować z Błękitną Szkołą tel.:  58 674 16 31 lub tel. kom.: 531 368 104

Poniżej galeria zwycięskich prac w trzech kategoriach wiekowych: kl. I-II, III-IV i V-VI.

Konkurs został zorganizowany dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(tekst: LB)
Władysławowo, 11.05.2022
I miejsce-Kaja J. kl1-Strzelno
II miejsce-Kacper P. kl1-Chłapowo
III miejsce-Kuba B. kl1-Jastrzębia Góra
Wyr.-Antonina C. kl2-Połczyno
Wyr.-Klara K. kl2-Jastrzębia Góra
Wyr.-Konrad S. kl1-Połczyno
Wyr.-Karolina L. kl1-Chłapowo
Wyr.-Melania C. kl1-Chłapowo
I miejsce-MichalinaK. kl3-Chłapowo
II miejsce-AmeliaD. kl4-Starzyno
III miejsce-GabrielaF. kl4-Jastrzębia Góra
Wyr.- Nadia F. kl4-Starzyno
Wyr.-JuliaG. kl.3-Strzelno
Wyr.-Magdalena N. kl4-Swarzewo
Wyr.-Nina K. kl.4-Mieroszyno
Wyr.-Zofia K. kl.4-Gnieżdżewo
I miejsce-Mateusz R. kl.6-Karwia
II miejsce-Nikola Z. kl.5-Strzelno
III miejsce Albert R. kl.6-Puck
Wyr,-AmeliaJ.kl5-Chłapowo
Wyr.-Amelia P. kl5-Połczyno
Wyr.-Julia P. kl. 6-Karwia
Wyr.-Maria G. kl6-Połczyno
Wyr.-Tytus J-S. kl.5-Połczyno