"Miłość w świecie roślin", czyli jakie związki mamy w przyrodzie?

Data: 01-02-2023

Już niedługo Walentynki, warto przygotować jakiś oryginalny prezent. A może inspiracją będą dzieła, które powstały na naszych warsztatach?

W minioną sobotę, 28 stycznia znowu było u nas wesoło, rodzinnie i oczywiście przyrodniczo. Na spotkanie „Miłość w świecie roślin” przybyli mali i duzi. Wszyscy pełni entuzjazmu, z ciekawymi pomysłami i jak się okazało z niemałym talentem. Efektem spotkania są pięknie pomalowane doniczki w których zapewne posadzone będą rośliny. Ciekawe jakie? Wielu roślinom w związku z ich biologią, wyglądem zewnętrznym i strategią zapylania przypisano pewną symbolikę, do której można nawiązać wybierając na przykład kwiatka na prezent. O owej symbolice i tytułowej „Miłości w świecie roślin” można było się dowiedzieć z prelekcji, którą rozpoczęliśmy nasze spotkanie. Zajęciom patronowała serduszka okazała, zwana też sercem Jasia (gatunek uprawiany w tradycyjnych ogrodach od XIX wieku). Towarzyszyła jej niezapominajka i miłek wiosenny. Padło kilka słów o jemiole, roślinie będącej symbolem pojednania zwaśnionych stron. Najbardziej emocjonującym punktem opowieści były storczyki, które wszystkich zadziwiają fantazyjnymi kształtami i kolorystyką swoich kwiatów oraz nierozerwalną więzią z grzybami. Poznaliśmy storczyki z naszej szerokości geograficznej, a jest ich niemało. Na przykład obuwik pospolity, którego nasiona, aby wykiełkować łączą się z grzybami z rodziny podstawczaków i przez pierwsze 3-4 lata żyją ich kosztem. Po wysłuchaniu wielu opowieści na temat związków i więzi w świecie roślin, przyszedł czas na część warsztatową. A było tak…
(tekst: LB, foto.: PB i LB)
Warsztaty „Miłość w świecie roślin” zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
 
Materiały przygotowane do zajęć-model kwiata,doniczka, farbki i pędzle, wodne tatuaże z motywami roślin. Fot.: PB
Botanik rozpoczyna prelekcję "Miłość w świecie roślin". Grupa uczesnicząca w warsztatach.  Fot.: PB
Chłopiec z modelem kwiata grochu, Fot.: PB
Jak i czym można pomalować doniczkę - instruktaż. Fot.: LB
Rozpoczęcie części warsztatowej. Fot.: PB
Warsztaty - malowanie doniczek. Dziewczynka przy pomocy osoby dorosłej rozpoczyna dekorowanie. Fot.: PB
Mama z córką przygotowują doniczkę do dekoracji. Fot.: PB
Warsztaty - malowanie doniczek, rozmowa z botanikiem. Fot.: LB
Warsztaty - malowanie doniczek. Fot.: PB
Na pierwszym planie pan z doniczką pomalowaną w duże czerwone serca. Fot.: PB
Dziewczynka malująca doniczkę na biało. Fot.: PB
Dziewczynka malująca doniczkę na niebiesko. Fot.: PB
Pani malująca doniczkę na zielono z motywem kwiata. Fot.: PB
Dwie dziewczynki pokazują swoje wodne tatuaże - rośliny łąk i pól. Fot.: PB
Uczestnicy warsztatów otrzymali materiały edukacyjne. Na zdj. dziewczynka przegląda ksiązkę "Owady zapylające w ogrodzie" . Fot.: PB
Prezentacja pomalowanych doniczek.  Fot.: PB