Noc Sów w Błękitnej Szkole - relacja z rodzinnych warsztatów

Data: 13-03-2023

Piątkowy wieczór, 10 marca w Błękitnej Szkole upłynął pod znakiem sów. Na naszym kolejnym rodzinnym spotkaniu, staraliśmy się przybliżyć tą ciekawą, tajemniczą grupę ptaków, których obecność w krajobrazie jest niezwykle ważna. Uczestnicy zajęć mogli usłyszeć faktach i ciekawostkach z życia oraz biologii sów występujących w Polsce. Mieli również okazję zapoznać się z postrzeganiem sów w kulturze i dowiedzieć się skąd wzięły się tak głęboko zakorzenione przesądy. Po części wykładowej przyszedł czas na praktykę, czyli analizę wypluwek. Dzięki niej wiemy co dominuje w sowim menu. W kąciku plastycznym każdy znalazł coś dla siebie. Można było wyczarować kolorową, filcową zakładkę do książki, zrobić sobie maskę sowy oraz własnoręcznie wykonać pamiątkowy magnesik z ulubioną sową. Na końcu czekała na wszystkich gra terenowa „Gdzie jest sowa?” oraz ognisko.

Jak było?… zobaczcie sami. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Dziękujemy, że nas odwiedziliście i tak chętnie świat nocnych łowców poznawaliście. Do zobaczenia za rok!

(tekst: BP i LB, foto: PB i AZ)

Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Przywitanie uczestników warsztatów - sala edukacyjna
Prelekcja - Fakty i ciekawostki z życia sów występujących w Polsce
Pelekcja - O sowach w przesądach, mitach i kulturze
Warsztaty - analiza sowich wypluwek. Na stołach binokurary, sowie wypluwki, lupy, klucze do oznaczania szkieletów drobnych ssaków.
Warsztaty - analiza sowich wypluwek
Dzięki analizie wypluwek wiemy co dominuje w sowim menu
Kącik plastyczny – każdy znalazł coś dla siebie
Wykonywanie filcowej zakładki do książki z motywem sowy. Przyklejanie kolejnych elementów
Filcowe zakładki do książki gotowe
Dziewczynki zrobiły maski sowy - puchacz
Dziewczynka w masce sowy - płomykówka
Jak pokolorować płomykówkę, puchacza, włochatkę?  Uczestnicy obserwowali ilustracje tych ptaków w atlasie
No to do dzieła! Dzieci kolorują obrazki sów do magnesika
Wszystko zgodnie z ilustracja w atlasie. Chłopiec koloruje kolejną sowę ;)
Jak zrobic pamiątkowy magnesik? Instruktarz obsługi urządzenia do produkcji magnesików
Krok po kroku dzieci same produkuja swoje magnesiki z wcześniej pololorowanym obrazkiem sowy
Z wielkim zaangażowaniem dzieci wykonywały magnesy-chłopiec obsługuje urządzenie
Pamiątkowy magnesik z pokolorowaną przez uczestnika sową
Kolejnym punktem spotkania była gra terenowa „Gdzie jest sowa?”
Niełatwo było znaleźć po ciemku ukryte tu i ówdzie sowy
ale spostrzegawczość i wiedza uczestników nie zawiodła - drużyna analizuje mapkę
Kluczem do sukcesu była współpraca - uczestniczki gry z mapą sów ukrytych przy Błękitnej Szkole :)
Wszyscy zadowoleni i z poczuciem sukcesu z wykonanego zadania usiedli przy wspólnym ognisku