Noc Sów w Błękitnej Szkole we Władysławowie

Data: 26-03-2019
W piątkową księżycową noc (22 marca br.) w Błękitnej Szkole przy NPK odbyła się Noc Sów czyli przyrodnicza przygoda dla całej rodziny. Noc rozpoczęła się opowieściami o sowach, ich biologii, ekologii, o sowich migracjach i sposobach ich inwentaryzacji. Mówiono również o czynnej ochronie tych ptaków. Na czym ona polega? Każdy z nas może wziąć w tym udział, wystarczy w odpowiednim miejscu powiesić budkę lęgową dla sowy aby stworzyć warunki do rozrodu. Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć z bliska budkę dla puszczyka, pójdźki i płomykówki.
Po części wykładowej przyszedł czas na praktykę czyli analizę wypluwek i nie tylko. Zarówno dzieci jak i rodzice z wielką pasją i zaangażowaniem szukali co kryje w sobie sowia wypluwka. A tam…szkielet niejednego gryzonia: nornika polnego, nornicy rudej czy myszy leśnej. Żeby dobrze rozpoznać te drobne kosteczki można było obejrzeć je pod binokularem. W przyrodniczym kąciku plastycznym każdy mógł „zrobić sowę sam” czyli wyczarować kolorową niepowtarzalną sowią zawieszkę oraz wykonać maskę płomykówki lub puchacza. Kolejnym punktem spotkania była gra terenowa „Gdzie jest sowa?”. Niełatwo było znaleźć po ciemku ukryte tu i ówdzie sowy ale wiedza i spostrzegawczość graczy nie zawiodła. Wszyscy zadowoleni i z poczuciem sukcesu z wykonanego zadania usiedli przy wspólnym ognisku.
Noc Sów już za nami. Cieszymy się, że nas odwiedziliście i tak chętnie tajemniczy świat sów poznawaliście. Jak było, zobaczcie sami...Do zobaczenia za rok! Uhu hu
 
Koordynatorem wydarzenia w Polsce jest Stowarzyszenie „Ptaki Polskie”.
 
Noc Sów została zorganizowana dzięki dofinansowaniu WFOSiGW 
 
Władysławowo, 28.03.2019

 

Opowieści o sowach
Czynna ochrona sów - Jak każdy z nas może się zaangażować?
Budki lęgowe dla puszczyka, płomykówki i pójdźki
Po części wykładowej przyszedł czas na praktykę czyli analizę sowich wypluwek
Znalazłam kości nornika polnego, to przysmak uszatki
Tworzymy sowie maski
Jesteśmy płomykówkami
Sowy jak malowane – kolorowa i niepowtarzalna zawieszka
Przy słodkich sowach czas upływał bardzo szybko
Gra terenowa „Gdzie jest sowa?”
Podczas gry uczestnicy mieli okazję wykazać się wiedzą i spostrzegawczością
Noc Sów to przyrodnicza przygoda dla całej rodziny
Trzeba było rozwiązać niełatwe rebusy i zagadki
Ale w końcu się udało znaleźć i poznać wszystkie sowy
Miłym zwieńczeniem piątkowego wieczoru było wspólne ognisko
Do zobaczenia za rok! Uhu hu