Noc Świętojańska z Błękitną Szkołą i Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym

Data: 27-06-2024

Ale się działo… Opowieści o sowach, morskich głębinach i światłach w ciemności. Łapacze snów, wianki, kości gryzoni i poszukiwania kwiatu paproci.

Piątkowy wieczór (21.06) dla niektórych dzieci był podwójnie fajowy. Początek wakacji i Noc Świętojańska, na którą zaprosiliśmy całe rodziny. Tematem spotkania była ciemność. Zaczęliśmy od opowieści o nocnych ptakach, czyli sowach. Nie śpią w nocy, latają bezszelestnie, ich głowa może obracać się o 270 stopni. Oczy osadzone z przodu głowy i szlara, nadają im wygląd twarzy człowieka.  Nic dziwnego, że w dawnych czasach powstały różne legendy i przesądy na temat sów. Następnie zanurzyliśmy się w temat morskich ciemności i największych głębin oceanicznych. Poznaliśmy odpowiedź na nurtujące pytania: czy meduzy śpią, dlaczego ośmiornica w czasie snu robi się kolorowa, ile snu potrzebuje wieloryb, dlaczego rekin musi bezustannie pływać, żeby oddychać?   Ostania opowieść dotyczyła zanieczyszczeń, których nie da się zetrzeć ścierką. Chodziło o światła w nocy, czyli wszystkie oświetlenia ulic, budynków, mostów, fabryk.  Warto mieć świadomość, że oświetlenie w nocy wpływa niekorzystnie na wszystkie organizmy żywe, rośliny i zwierzęta, również na człowieka.
Po ciekawych opowieściach przyszedł czas na warsztatowe szaleństwo. Powstały oryginalne łapacze snów i tradycyjne wianki. Dużo emocji dostarczało przeglądanie zawartości sowich wypluwek, w ten sposób można było się dowiedzieć, że sowy polują między innymi na gryzonie.
Gdy zapadł zmierzch najmłodsi uczestnicy udali się na poszukiwania kwiatu paproci. Była to gra terenowa z pytaniami. Kto uważnie słuchał opowieści, ten znał na nie odpowiedź i wygrał upominek.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze środków WFOŚ i GW 

(tekst: LB, foto: LB, JS, ZS)

Część teoretyczna. Uczestnicy na sali słuchają opowieści o sowach,
następnie o nocym życiu morza,
o wpływie nocnego oświetlenia na środowisko. Dzieci zgłaszają się żeby odpowiedzieć na pytania, np. Dlaczego boimy się ciemności?
Warsztaty z sowich wypluwek. Uczestnicy przeglądają sowie wypluwki
Przy pomocy pęsety wyciagają z wypluwki fragmenty szkieletów różnych małych zwierąt.
Dziewczynka segreguje kostki gryzoni i ogląda je przez lupę
Kostki można było obejrzeć w dużym powiększeniu - dziewczynka przy binokularze
Warsztaty artystyczne - wykonywanie łapaczy snów z motywem sowy.
Warsztaty artystyczne - wykonywanie łapaczy snów z motywem sowy.
Dziewczynki pisakiem kolorują łapacze snów
Uczestniczka prezentuje wykonane przez siebie łapacze snów
Rodzina przy zaplataniu wianków
Dwie panie prezentują swoje uplecione wianki
Gra terenowa: Kto znajdzie kwiat paproci? Po zmroku dzieci przynosiły znalezione paprocie z pytaniami. W tle ognisko
Uczestnicy przy wspólnym ognisku z kiełbaskami
Trzy panie we wiankach. Zapraszają za rok! ;)