Poznajemy Naszą Zatokę 2016

Data: 02-06-2016

Ubiegły tydzień upłynął w Błękitnej Szkole pod hasłem: „Poznajemy Naszą Zatokę.” Od poniedziałku do piątku młodzież gimnazjalna miała okazję uczestniczyć w rejsach edukacyjnych na Zatoce Puckiej, które były połączone z warsztatami geologicznymi nad brzegiem akwenu.

Organizowana już od ponad 10 lat akcja edukacyjna ma na celu uświadamiać, że akwen nad którym żyjemy jest wyjątkowy na skalę nie tylko Polski ale i Europy. Dlatego też wody Zatoki zostały objęte różnymi formami ochrony przyrody (Nadmorski Park Krajobrazowy, Natura 2000, HELCOM).

W czasie rejsu głównym punktem programu był połów i rozpoznawanie organizmów bentosowych. Uczestnicy usłyszeli wiele ciekawostek na ich temat np. jak wielkie znaczenie ekologiczne ma omułek jadalny, który jest głównym filtratorem  naszych wód, co to jest siatecznik bałtycki, jak odróżnić wężynkę od igliczni. Dowiedzieli się skąd pochodzą gatunki obce i inwazyjne występujące w Bałtyku i Zatoce, a które są rzadkie i objęte ścisłą ochroną.  
W części terenowej zajęć uczestnicy odkrywali przyrodę nieożywioną Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Podczas wędrówki przyrodniczej z geologiem uczyli się rozpoznawać skały występujące na naszym wybrzeżu takie jak granity, gnejsy czy piaskowce oraz skały wapienne skrywające w sobie skamieniałości organizmów morskich sprzed milionów lat. Jedną z większych niespodzianek było znalezienie pod puckim klifem skamieniałości fragmentu trylobita, najstarszego kopalnego stawonoga.

W akcji uczestniczyła młodzież gimnazjalna z 10 szkół naszego powiatu. Dodatkowo w środę  na naszym kutrze edukacyjnym gościliśmy grupę finalistów III Wojewódzkiej Ligi Przyrodniczej, a w czwartek w zajęciach wzięła udział grupa zwycięzców konkursu zorganizowanego przez Zaborski Park Krajobrazowy pn.: „Obce gatunki inwazyjne? Nie dziękuję!”

Akcja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Grafika 1: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Zatokę Pucką dzielimy na Zewnątrzną i Wewnętrzną..
Grafika 3: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Połów organizmów bentosowych dragą.
Grafika 5: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Grafika 6: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Grafika 7: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Przebieranie próby połowowej
Grafika 9: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Grafika 10: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Omułek jadalny a ma nim siatecznik bałtycki.
Krewetka
Grafika 13: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Babka bysza
Grafika 15: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Grafika 16: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Małrze Bałtyku
Wnetrze sercowki bałtyckiej
Grafika 19: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Ciernik
Nie taki krabik straszny
Klif nas Zatoką Pucką
Klif nas Zatoką Pucką
Grafika 24: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Magnetyt  wyłapany magnesem z piasku plażowego.
Grafika 26: Poznajemy Naszą Zatokę 2016
Skamieniałość części ogonowej trylobita
Jaka to skała?