"Poznajemy Naszą Zatokę 2022" - relacja

Data: 09-06-2022
„Pucyfik" tak żartobliwie czasami jest nazywana Zatoka Pucka. Co o niej wiemy? Mimo, że tu mieszkamy czasami wiemy bardzo niewiele. Od pokoleń słyszymy o jej zanieczyszczeniu, o tym że jest coraz mniej ryb, o zakwitach sinic. Ale czy na co dzień słyszymy o jej wyjątkowych walorach przyrodniczych, o cennych łąkach podwodnych i warunkach sprzyjających dużej różnorodności biologicznej? Wyjątkowy ekosystem wód Zatoki Puckiej łatwo niestety zaburzyć. Żeby wiedzieć, jak ją chronić trzeba poznać jej charakter. Dlatego od prawie dwudziestu lat Błękitna Szkoła zaprasza młodzież z powiatu puckiego do udziału w akcji edukacyjnej „Poznajemy Naszą Zatokę”, która w tym roku odbyła się na przełomie maja i czerwca (30.05.-03.06.2022). W tegorocznej akcji wzięli udział uczniowie z piętnastu szkół. W sumie około 300 osób.
Uczestnicy jak co roku wypłynęli kutrem badawczym w krótki rejs po Zatoce Puckiej. Analizując próbę połowową, poznali wiele gatunków organizmów bentosowych. Przy okazji usłyszeli co wspólnego ma eutrofizacja (przeżyźnienie) z zakwitem sinic i nadmiernym rozwojem brunatnicy z rodzaju Pylaiella? Jakie są tego konsekwencje? Co powoduje deficyty tlenu i dlaczego wlewy świeżej, słonej i dobrze natlenionej wody z Morza Północnego są bardzo ważne dla Bałtyku i Zatoki Puckiej?
W części terenowej warsztaty przyrodnicze odbyły się nad brzegiem. Niejedną osobę zaskoczył fakt, że Zatokę Pucką od otwartego morza oddziela Mierzeja Helska z nie półwysep, jak się mówi potocznie. Obecność mierzei powoduje, że Zatoka ma zupełnie inny charakter niż Bałtyk. Jest stosunkowo płytka, jej wody szybko się nagrzewają i są mniej zasolone, a na jej dnie mogą się rozwijać cenne łąki podwodne. Ich rozwój jest utrudniony miedzy innymi właśnie przez wspomnianą Pylaiellę, która unosząc się na powierzchni wody blokuje dostęp do światła roślinom dennym produkującym tlen. Tlen, jak wiadomo potrzebny jest rybom i innym zwierzętom wodnym.
Spacerując brzegiem Zatoki uczestnicy spotkali „12 Apostołów”. Tak nazywa się pomnik przyrody jakim jest zespół głazów narzutowych czyli eratyków. Te ogromne głazy pochodzą ze Skandynawii. Można je wypatrzyć również w klifie. Jak się stamtąd wydostały? Dzięki abrazji…  Tu nasuwają się kolejne pytania przyrodnicze, na które odpowiedź można było uzyskać właśnie na naszej akcji edukacyjnej.

Na zakończenie należy dodać, że Zatoka Pucka jest cały czas badana przez naukowców. Z badań wynika, że stan ekosystemu „Pucyfiku” się poprawia. Daje się to zauważyć. Na przykład obserwuje się powrót cennych gatunków roślin jakim jest morszczyn oraz widlik.  

Akcja edukacyjna została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

                                                                                                                                                                                                                                                           (tekst i fot.: LB) 
Władysławowo, 09.06.2022
Zatoka Pucka, nasz cenny "Pucyfik" :)
Wejście na "pokład pełen wiedzy"
Co w sobie kryje próba połowowa?
Zaraz zobaczymy
Jak rozpoznać płeć krabika amerykańskiego?
Pływająca na powierzchni brunatnica z rodzaju Pylaiella jest odpowiedzialna za deficyt słońca w toni wodnej i na dnie Zatoki
Proces powstania Mierzei Helskiej
Skąd się wziął klif? Z czego jest zbudowany?
Wypatrz eratyka w Klifie Puckim
Eratyk czyli głaz narzutowy. Skąd się tutaj wziął?
Zespół największych głazów narzutowych nad brzegiem Zatoki w Pucku to pomnik przyrody "12 Apostołów"
Sercówka bałtycka, siatecznik Jakie jeszcze gatunki zwierząt tutaj widać?