Poznajemy Naszą Zatoke 2023 - relacja

W ubiegłym tygodniu realizowaliśmy edukację na wodach Zatoki Puckiej i nad jej brzegiem

Data: 07-06-2023

Łąki podwodne, zakwit sinic, eutrofizacja, procesy brzegowe, pacyficzna plama śmieci - te oraz wiele innych zagadnień było omawianych podczas ubiegłotygodniowej (30.05-02.06.2023) akcji ekologicznej "Poznajemy Naszą Zatokę". Na zajęcia zaprosiliśmy młodzież ze szkół powiatu puckiego, która wypłynęła kutrem badawczym w rejs po wodach Zatoki Puckiej, aby bliżej poznać walory tego akwenu. Pani oceanograf wyjaśniła dlaczego nasz akwen jest niezwykle cenny i wyjątkowy na skalę Europejską. Co to są łąki podwodne i dlaczego ich obecność jest ważna na przykład dla szczupaków? Stanowią one miejsce bytowania wielu drobnych gatunków bezkręgowców, tarła ryb i schronienia narybku. Podczas części terenowej nad brzegiem Zatoki młodzież spotkała się z geografem, który opowiadał między innymi jak i kiedy powstała Mierzeja Helska, skąd wzięły się głazy narzutowe i co to są procesy brzegowe.
Na jeden z rejsów zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 62 w Gdańsku oraz z Zespołu Szkół w Stegnie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu – laureatów konkursu na ulotkę „Poznaj przyrodę Zatoki Puckiej”. Jeszcze raz gratulujemy.

Dziękujemy Wszystkim za udział w zajęciach, a na kolejną akcję zapraszamy za rok!

(Tekst: PB, LB, foto: PB, LB)

Akcja edukacyjna została zorganizowan dzięki dofinansowaniu przez Marszałka Województwa Pomorskiego

Grupa na kutrze - przed wypłynięciem kilka słów o bezpieczeństwie w czasie rejsu. fot.:LB
Płyniemy kutrem badawczym w rejs po wodach Zatoki Puckiej. fot.:PB