Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski XVIII - etap II

Data: 13-12-2018
Co to jest wydmuchrzyca piaskowa? Czy znasz bałtyckie foki? Czy tak wygląda turbot? Nad takimi pytaniami wczoraj głowili się uczniowie z okolicznych szkół: z Pucka, Darżlubia, Mrzezina, Helu, Chłapowa, Wierzchucina i Władysławowa, których gościliśmy w siedzibie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego we Władysławowie. Brali oni udział w kolejnym etapie rozgrywek XVIII ogólnopolskiego konkursu wiedzy "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Pierwsza konkurencja polegała na rozwiązaniu testu. Młodzież odpowiadała na 10 pytań z ogólnej wiedzy przyrodniczej oraz 15 pytań dotyczących Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Należało znać gatunki występujące w NPK, rezerwaty przyrody, typy siedlisk oraz charakterystyczne cechy Zatoki Puckiej. Druga konkurencja okazała się być bardzo emocjonująca. Drużyny losowały zestawy z czterema gatunkami roślin i zwierząt do rozpoznania.  Podsumowanie wyników jednoznacznie wskazało zwycięzcę, a została nim Szkoła Podstawowa w Chłapowie. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Mrzezina a na trzecim reprezentacja z Helu.  Serdecznie gratulujemy!
Po zmaganiach konkursowych uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat rezerwatów przyrody naszej okolicy. Dowiedzieli się dlaczego utworzono rezerwaty: Bielawa, Beka i Słone Łąki oraz jakimi walorami przyrodniczymi się wyróżniają. Czy można się udać się do rezerwatów na obserwacje przyrodnicze i dlaczego nie można wszędzie chodzić? Jakie są zasady odpowiedniego korzystania z tych terenów oraz co można zrobić aby pomóc w ich ochronie?
Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów. Dziękujemy za udział w konkursie. Do zobaczenia za rok.

 

Konkurs został zorganizowany dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Gdańsku.

Władyławowo, 13.12.2018r

W zmaganiach konkursowych wzięło udział osiem szkół
Pierwsza konkurencja - rozwiązywanie testu
Uczniowie rozwiązywali test z ogólnej wiedzy przyrodniczej.
jak i dotyczącej Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Czy tak wygląda turbot?- rozpoznawanie roślin i zwierząt
Prelekcja na temat Bielawy, Beki, i Słonych Łąk
Pierwsze miejsce zajęła.Szkoła Podstawowa w Chłapowie!
Pamiątkowe zdjęcie