„Roślinne motywy w hafcie kaszubskim”

Za nami kolejne rodzinne warsztaty

Data: 23-04-2024

W minioną sobotę zgłębiliśmy tajemnice haftu kaszubskiego, w którym dominują motywy roślinne. Najpopularniejsze z nich to zaczerpnięte z okolicznej przyrody: bratki, chabry, dzwonki, koniczynki, margaretki, niezapominajki, słoneczniki.  Mikołajek jest charakterystycznym elementem szkoły puckiej haftu kaszubskiego, który obok fali morskich i sieci rybackich podkreśla nadmorski charakter tego regionu.  Mikołajek nadmorski jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Nadmorski Park Krajobrazowy od wielu lat realizuje czynną ochronę tej rośliny, poprzez nasadzenia na terenie Parku w miejscach, gdzie powinien występować, ale niestety za sprawą człowieka wyginął. Na warsztatach opowiedziano również o historii tej sztuki ludowej i o charakterystycznych cechach różnych szkół haftu kaszubskiego. O szczególnej wartości haftu kaszubskiego świadczy fakt, że został on wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa narodowego.
Po niemałej dawce wiedzy, jak na naszych rodzinnych warsztatach tradycyjnie bywa, uczestnicy wciągnęli się w wir twórczego działania, ozdabiając motywami haftu kaszubskiego torby płócienne, zakładki i magnesiki. Na koniec, przeprowadzono quiz wiedzy z upominkami do wygrania.  

Dodatki :)
Tutaj można pobrać ulotkę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na temat mikołajka nadmorskiego 
Istnieje nawet "Legenda o Mikołajku", którą można obejrzeć tutaj…

Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(tekst: LB, foto: PB)

Uczestnicy warsztatów na sali-prelekcja na temat haftu kaszubskiego
Dziewczynka prezentuje model mikołajka nadmorskiego
Uczestnicy przeglądają elementy haftu kaszubskiego
Uczestnicy warsztatów  dekorują torbę płócienną motywami haftu kaszubskiego
Uczestnicy warsztatów  dekorują torby płócienne i drewniane zakładki motywami haftu kaszubskiego
Uczestnicy warsztatów  dekorują torby płócienne i drewniane zakładki motywami haftu kaszubskiego
Uczestniczka koloruje motyw haftu
Dziewczynka prezentuje udekorowaną torbę
Chłopiec prezentuje udekorowaną torbę
Udekorowane wzorami haftu kaszubskiego drewniane zakładki
Uczestnicy prezentują swoje prace
Dziewczynka prezentuje zakładkę i magnesik z motywami haftu kaszubskiego