Świąteczne Warsztaty Rodzinne za nami

Data: 06-12-2022

Wiemy jak rodzinnie spędzić czas kreatywnie, w miłej i radosnej atmosferze, promując przyrodnicze działania na okres Świąt.

W minioną sobotę, 3 grudnia w siedzibie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego odbyły się rodzinne warsztaty wiankowe. Zajęciom przyświecała idea wykonania wianków na bazie materiałów z lasu, łąki i ogrodu. W ten sposób powstały dzieła naturalne, biodegradowalne i piękne - bez plastiku, farb, brokatu, gąbek florystycznych, styropianowych podkładów i innych zbędnych rzeczy. Doceniajmy piękno w wiankach naturalnych, są mniej trwałe, ale za rok przecież chętnie zrobimy sobie nowe.
Warsztaty odbyły się w dwóch grupach i były wzbogacone prelekcją na temat roślin związanych z Bożym Narodzeniem. Zaproszony botanik, zaciekawił uczestników historiami na temat drzewka bożonarodzeniowego. Wyjaśnił symbolikę bożonarodzeniową, przybliżył tradycje świąteczne oraz znaczenie niektórych roślin w przyrodzie.

Wykonane wianki będą piękną dekoracją stołu lub wejścia do domu. Jak wyglądała praca i jej efekty? Poniżej fotorelacja z warsztatów.

Warsztaty zrealizowaliśmy dzięki wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(tekst: LB, PB, foto: PB)

Warsztaty rodzinne - wykład o roślinach bożonarodzeniowych
Rodzina wykonuje wianek świąteczny
Rodzina wykonuje wianek świąteczny
Rodzina wykonuje wianek świąteczny
Rodzina wykonuje wianek świąteczny
Dziewczynka z gotowym wiankiem
Rodzina wykonuje wianek świąteczny
Rodzina wykonuje wianek świąteczny
Rodzina wykonuje wianek świąteczny - mama z córką
Pani prezentuje swój wianek
Sześć wianków wykonanych m.in z gałązek drzew iglastych, ozdobionych szyszkami, orzechami, żołędziami, ostrokrzewem itp
Sześć wianków wykonanych m.in z gałązek drzew iglastych, ozdobionych szyszkami, orzechami, żołędziami, ostrokrzewem itp