Światowy Dzień Ptaków Wędrownych w Kuźnicy

Data: 17-05-2019
  „Chroń ptaki: znajdź rozwiązanie dla zanieczyszczeń plastikiem”. Pod takim hasłem odbyły się tegoroczne Światowe Dni Ptaków Wędrownych. Z tej okazji Fundacja Akcja Bałtycka wraz z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym i Błękitną Szkołą we Władysławowie przyłączyły się obchodów tego święta organizując Piknik Naukowy, który odbył się 11 maja, tradycyjnie w Kuźnicy przy wejściu na plażę nr 29.
Zanieczyszczenie środowiska przez plastikowe butelki, torby, słomki i wszelkiego rodzaju plastikowe opakowania stanowi coraz większe zagrożenie dla morskiej flory i fauny. Bardzo powolny proces degradacji powoduje, że odpady z plastiku długo utrzymują się w morzu, szczególnie na jego dnie. Powodują one obrażenia, a nawet śmierć morskich ptaków, ale również ssaków i ryb, głównie z powodu oplątania lub połknięcia. Nadmorski Park Krajobrazowy wraz Błękitną Szkołą przygotował stoisko, którego tematem były odpady plastikowe na plaży i wydmie nadmorskiej. Przedstawiono ich różnorodność, stopień toksyczności i związane z tym zagrożenia.
Ponadto podczas pikniku odbyły się wycieczki ornitologiczne, liczne warsztaty edukacyjne i prelekcje popularnonaukowe, które uświadomiły jakim realnym zagrożeniem są plastikowe odpady m.in. dla ptaków. Jedną z atrakcji był pokaz obrączkowania ptaków w obozie ornitologicznym, dzięki czemu z pewnością przybyło więcej znawców i miłośników ptaków w naszej okolicy. A może w przyszłym roku do nich dołączysz i Ty!

Stoisko Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Błękitnej Szkoły zostało przygotowane dzięki sfinansowaniu przez WFOSiGW

Władysławowo, 20.05.2019

Piknik odbył się w nadmorskim lesie w Kuźnicy-wejście na plażę nr 29.
Dla każdego coś ciekawegoi dla dużego
i dla małego.
Odbył się szereg interesujących wykładów
Przyrodnicze zajęcia rękodzielnicze i