Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Błękitna Szkoła przy NPK we Władysławowie

 

 • Dzwońcie, piszcie, rezerwujcie terminy...
  Dzwońcie, piszcie, rezerwujcie terminy...
 • Dbamy o różnorodność biologiczną...
  Dbamy o różnorodność biologiczną...
 • Konkurs fotograficzny "Zwiastuny wiosny w Nadmorskim Parku Krajobrazowym"
  Konkurs fotograficzny "Zwiastuny wiosny w Nadmorskim Parku Krajobrazowym"
 • Konkurs plastyczny
  Konkurs plastyczny
  separator

   "Pająki, sowy, nietoperze...od dziś legendom nie wierzę"

 • Konkurs plastyczny
  Konkurs plastyczny
  separator

   "Pająki, sowy, nietoperze...od dziś legendom nie wierzę"

 • Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2019
  Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2019
  separator

  ZDJĘCIE LIPCA - Katarzyna Foigt

 • Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2019
  Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2019
  separator

  ZDJĘCIE SIERPNIA - Dorota Pisarska

 • Nadmorski Piknik z Parkiem
  Nadmorski Piknik z Parkiem
 • Ferie Przyrodnicze z Błękitną Szkołą 2019
  Ferie Przyrodnicze z Błękitną Szkołą 2019
  separator

  Z przyrodą za pan brat

 • Poznajemy Naszą Zatokę
  Poznajemy Naszą Zatokę
 • "Zaprojektuj ogród przyjazny zwierzętom"
  "Zaprojektuj ogród przyjazny zwierzętom"
  separator
WŁADYSŁAWOWO
Quiz - Czwartki z botaniką

Quiz: Czwartki z botaniką

Warsztaty on-line

Zapraszamy na warsztaty on-line

Quiz Drzewa Iglaste

Quiz: Drzewa Iglaste

Poznajemy drzewa i krzewy
Facebook Błękitna Szkoła

Odwiedź nas na Facebooku

Parki Krajobrazowe Polski-konkurs

KONKURS INTERNETOWY

Konkurs rysowanki
Wyniki konkursu
ZPK-poznaj i chroń

WYDAWNICTWO ZABORSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Pomagamy Pszczołom-KPK

POMAGAMY PSZCZOŁOM

Folder-Wdzydzki PK
Pomorscy

"Pomorscy czują klimat!"

Tradycyjne ogrody
zamień nawłocie...
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
„…A wiosna przyszła pieszo -
Już kwiaty z nią się śpieszą
Już trawy przed nią rosną
I szumią: Witaj wiosno!"
       Przyjście wiosny - Jan Brzechwa
 

    W minioną sobotę przywitaliśmy wiosnę… i wszyscy możemy chyba potwierdzić, że faktycznie szła bardzo powoli. Tego dnia było chłodno i niespodziewanie poprószyło jeszcze śniegiem. Jednak my na przekór aurze, w Błękitnej Szkole mówiliśmy tylko o wiośnie...

Kilka rodzin skorzystało z naszego zaproszenia i wzięło udział w wiosennych warsztatach przyrodniczych. Spotkanie rozpoczynały opowieści o tym w jaki sposób wiosna objawia się w przyrodzie. Przebiśniegi, zawilce, sasanki… większość z nas zna te piękne kwiaty, symbole wiosny. Ale dlaczego tak śpieszą się z zakwitaniem? Czy słyszeliście o geofitach? Geofity kwitną zanim pojawią się liście na drzewach i przysłonią im światło słoneczne. Z tego samego powodu drzewa owocowe takie jak jabłonie, wiśnie, czereśnie najpierw intensywnie zakwitają a dopiero potem wypuszczają liście. Uczestnicy wysłuchali również ciekawych opowieści o wiośnie w świecie zwierząt… oraz dowiedzieli się, że jest to dzień szczególny również z innych dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że trwa dokładnie tyle samo godzin co noc, mówimy wtedy że mamy równonoc. A po drugie, jest to taki dzień, w którym możemy dokładnie określić kierunki geograficzne bez użycia kompasu. Jak to jest możliwe? Należy obserwować słońce, które tej doby z 20 na 21 marca wschodzi dokładnie na geograficznym wschodzie i zachodzi na geograficznym zachodzie.   

Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali mniej i bardziej znanych ciekawostek o wiośnie… a potem w „wiosennej atmosferze” z niemałym zaangażowaniem tworzyli swoje wianki przyozdabiając je darami natury. Popatrzcie jakie piękne dzieła powstały. Niech posłużą wam jako inspiracja do stworzenia własnych wiosennych dekoracji. 

(tekst: LB. foto PB)
Władysławowo, 23.03.2021

Warszaty zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Gdańsku.