Zakończenie Akcji Karmnik w Błękitnej Szkole i NPK

Data: 03-03-2015

W piątek, 27 lutego zakończył się siódmy i ostatni odłów tegorocznej Akcji Karmnik w Błękitnej Szkole i Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Akcja, przeprowadzona w partnerstwie z Fundacją Akcja Bałtycka, polegała na regularnym obrączkowaniu ptaków (co dwa tygodnie) przy karmnikach w okresie dokarmiania czyli od grudnia do lutego. Dzięki temu poznaliśmy skład gatunkowy ptaków odwiedzających nasze karmniki, a także zebraliśmy cenne pomiary biometryczne. Zaobrączkowano łącznie 388 ptaków, najliczniej schwytano bogatkę. Cieszyła nas różnorodność gatunkowa. Złapano 13 gatunków, w tym ptaki które rzadziej wpadają w sieci: sierpówka, grzywacz. Przy naszym karmniku pojawiły się również ptaki zaobrączkowane w innych krajach (Rosja, Litwa) - tzw. wiadomość zagraniczna.

W ramach Akcji Karmnik w Błękitnej Szkole przeprowadzono również zajęcia ornitologiczne z pokazem obrączkowania, omówiono m.in. zagadnienia dotyczące migracji ptaków,  ptaków zimujących w Polsce i zasad prawidłowego ich dokarmiania.

Wyniki odłowu siódmego:

Bogatka - 20 zaobrączkowano, 19 retrapów (ptaki zaobrączkowane wcześniej), 1 wiadomość zagraniczna-Litwa
Dzwoniec – 4 zaobrączkowano
Kos - 1 zaobrączkowano
Grubodziób - 1 zaobrączkowano
Kowalik - 1 retrap

Zestawienie wszystkich zaobrączkowanych gatunków  w Błękitnej Szkole przy NPK  :

Bogatka – 296
Dzwoniec – 55
Modraszka – 14
Wróbel – 5
Zięba – 4
Kowalik – 2
Sierpówka – 2
Czubatka – 2
Kos - 2
Grzywacz – 1
Rudzik – 1
Szczegółowe zestawienie wyników w całej  Polsce znajdują się na stronie Akcji  Karmnik.
Grafika 1: Zakończenie Akcji Karmnik w Błękitnej Szkole i NPK
Grafika 2: Zakończenie Akcji Karmnik w Błękitnej Szkole i NPK