Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Błękitna Szkoła przy NPK we Władysławowie

 

 • Dbamy o różnorodność biologiczną...
  Dbamy o różnorodność biologiczną...
 • Konkurs fotograficzny "Zwiastuny wiosny w Nadmorskim Parku Krajobrazowym"
  Konkurs fotograficzny "Zwiastuny wiosny w Nadmorskim Parku Krajobrazowym"
 • Konkurs plastyczny
  Konkurs plastyczny
  separator

   "Pająki, sowy, nietoperze...od dziś legendom nie wierzę"

 • Konkurs plastyczny
  Konkurs plastyczny
  separator

   "Pająki, sowy, nietoperze...od dziś legendom nie wierzę"

 • Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2019
  Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2019
  separator

  ZDJĘCIE LIPCA - Katarzyna Foigt

 • Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2019
  Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2019
  separator

  ZDJĘCIE SIERPNIA - Dorota Pisarska

 • Nadmorski Piknik z Parkiem
  Nadmorski Piknik z Parkiem
 • Szkoła Podstawowa Małe Morze w Pucku
  Szkoła Podstawowa Małe Morze w Pucku
 • Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2018
  Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2018
  separator

  ZDJĘCIE LIPCA

 • Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2018
  Wakacyjny Konkurs Fotograficzny 2018
  separator

  ZDJĘCIE SIERPNIA

 • Poznajemy Naszą Zatokę
  Poznajemy Naszą Zatokę
 • Szkoła Podstawowa w Męcikale
  Szkoła Podstawowa w Męcikale
 • "Zaprojektuj ogród przyjazny zwierzętom"
  "Zaprojektuj ogród przyjazny zwierzętom"
  separator
 • Przyjazny Ogród
  Przyjazny Ogród
  separator
 • Gimnazjum w Wandowie
  Gimnazjum w Wandowie
 • Entomologiczny konkurs plastyczny.
  Entomologiczny konkurs plastyczny.
  separator

  Entomologiczny konkurs plastyczny    

 • Jesienne sadzenie roślin cebulowych.
  Jesienne sadzenie roślin cebulowych.
  separator
  Jesienne sadzenie roślin cebulowych.         
 • Akcja-domki dla owadów
  Akcja-domki dla owadów
  separator

  "Pszczółki, skorki i biedronki... zbudujemy dla was domki !

 • Gimnazjum w Wandowie
  Gimnazjum w Wandowie
WŁADYSŁAWOWO
Poznajemy drzewa i krzewy
Facebook Błękitna Szkoła

Odwiedź nas na Facebooku

Konkurs fotograficzny
Parki Krajobrazowe Polski-konkurs

KONKURS INTERNETOWY

Konkurs rysowanki
Wyniki konkursu
ZPK-poznaj i chroń

WYDAWNICTWO ZABORSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Warsztaty dla przedszkolaków
NOWE WARSZTATY DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Warsztaty dla przedszkolaków
Warsztaty dla przedszkolaków
Pomagamy Pszczołom-KPK

POMAGAMY PSZCZOŁOM

Folder-Wdzydzki PK
Pomorscy

"Pomorscy czują klimat!"

Tradycyjne ogrody
zamień nawłocie...
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW

     Tej wiosny nie spotkamy się na corocznej akcji „Poznajemy Naszą Zatokę”, dlatego z okazji Światowego Dzienia  Oceanów (8 czerwca) przygotowaliśmy quiz o naszym lokalnym, niezwykłym oceanie „Pucyfiku”, czyli o Zatoce Puckiej.
Dla ułatwienia poniżej przygotowaliśmy dla Was notatkę, gdzie znajdziecie odpowiedzi na większość pytań :)

 

        Zatoka Pucka, nasz „Pucyfik”, dla miejscowych przez setki lat była lokalnym oceanem dóbr, podstawowym źródłem utrzymania. Pomimo niekorzystnych przekształceń środowiska w ostatnich dziesięcioleciach, nadal jest unikalnym ekosystemem charakteryzującym się największym w całej polskiej strefie brzegowej zróżnicowaniem biologicznym. Dlatego też została objęta ochroną prawną krajową - Nadmorski Park Krajobrazowy, jak i międzynarodową m.in. HELCOM, Natura 2000.
W granice Nadmorskiego Parku Krajobrazowego został włączony obszar Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która jest oddzielona od reszty akwenu piaszczystym, podłużnym wypłyceniem zwanym Ryfem Mew. Niewielka głębokość (śr. ok 3 m) oraz mały wpływ wód otwartego morza, stanowią doskonałe warunki dla rozwoju życia na dnie i w toni wodnej. W związku z czym wykształciły się bogate zespoły roślin i zwierząt. Najcenniejszym wyróżnikiem Zatoki Puckiej są podwodne łąki roślin naczyniowych m.in. z trawą morską i zamętnicą błotną. Znaczna cześć powierzchni porośnięta jest przez cenne ramienice, wśród których dominuje ramienica bałtycka.
Unikatową cechą Zatoki jest fakt, że występują w niej zarówno ryby morskie (np. dorsz, śledź, stornia), jak i gatunki słodkowodne (np. sieja, szczupak, okoń). Te drugie mogły się zadomowić dzięki małemu zasoleniu (ok. 3 PSU). Mamy tu też gatunki ryb wędrownych (łosoś, węgorz, troć wędrowna). Niestety w wyniku niekorzystnych zmian w Zatoce Puckiej przeważają ryby ciernikowate zaliczane do tzw. „rybiego chwastu”, oraz pojawiły się gatunki obce: babka bycza, krabik amerykański czy krewetka atlantycka. Dodatkowo niektóre z nich mają charakter inwazyjny. Zatoka Pucka jest miejscem rozrodu ponad 40 gatunków ryb zarówno konsumpcyjnych jak i chronionych. Jednymi z ciekawszych  mało, znanych gatunków chronionych są wężynka i iglicznia. Ryby spokrewnione z pławikonikiem, u których samiec opiekuje się ikrą. Inne gatunki chronione to babka mała, piaskowa, czarna oraz podobny do śledzia parposz.