"Jeż... pożyteczny zwierz"

podsumowanie akcji edukacyjnej

Data: 23-12-2022
Jesień w Błękitnej Szkole minęła pod hasłem „Jeż… pożyteczny zwierz”, akcji ekologicznej, do której zaprosiliśmy dzieci i młodzież z powiatu puckiego. Głównym jej bohaterem był jeż wschodni i zachodni.
Wszystkim chętnym klasom zaproponowaliśmy udział warsztatach, podczas których uczestnicy poznali gatunki jeży, zaznajomili się z ich biologią oraz funkcją w przyrodzie. Dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają i jak można im pomóc. Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania. Warsztaty odbywały się od września do końca października i wzięli w nich udział uczniowie ze szkół: w Pucku, Połczynie, Władysławowie, Gnieżdżewie, Łebczu, Chłapowie, Karwii, Darżlubiu, Żarnowcu, Krokowej, Wierzchucinie, Leśniewie, Werblini, Starzynie i w Dębogórzu.
Ponadto w czasie trwania akcji na naszym profilu Facebook – Błękitna Szkoła prezentowane były liczne posty edukacyjne jeżach. Przybliżały one postać tego sympatycznego, ale dość skrytego ssaka. Podpowiadały, jak pomagać jeżom i dlaczego warto zaprosić tego pożytecznego gościa do ogrodu. Można na przykład przygotować mu legowisko z liści i patyków w swoim ogródku lub postawić mu domek.  Jedna z klas ze szkoły w Pucku biorąca udział w warsztatach, pomogła zaaranżować takie legowisko dla jeży w ogródku przy siedzibie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Błękitnej Szkoły. W miejscu cichym i spokojnym umieszczony został specjalny domek, który dzieci obłożyły solidną warstwą liści, igliwia i gałęzi dla lepszej izolacji i dla kamuflażu.
W ramach akcji przygotowano również spotkanie dla rodzin. 5 listopada odbyły się sobotnie warsztaty z budowania domków dla jeży, na które przybyło 16 osób. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tych warsztatów: „Zróbmy domki dla jeży”.
Podsumowaniem naszej akcji był konkurs plastyczny pod hasłem „Jeż…. pożyteczny zwierz”, skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych powiatu puckiego. Uczniowie klas I-IV wykonywali modele jeża ze „skarbów jesieni”, natomiast zadaniem starszych uczestników było wykonanie plakatu edukacyjnego dotyczącego pomocy jeżom.
Do Błękitnej Szkoły wpłynęło bardzo dużo zgłoszeń konkursowych z 20 szkół naszego powiatu. Łącznie otrzymaliśmy 176 modeli jeża oraz 36 plakatów. Z początkiem grudnia komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.  Wyniki konkursów znajdują się pod linkami: 
Zwycięskie prace zostały również zaprezentowane na naszym Profilu Facebook – Błękitna Szkoła. Zapraszamy do odwiedzin i zachęcamy do polubień prac plastycznych.   
 

Akcja edukacyjna została zrealizowana dzięki środkom finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(tekst: LB)

Warsztaty o jeżach - klasa stawia domek dla jeży przy siedzibie Błękitnej Szkoły; fot.PB
Warsztaty o jeżach - chłopiec zakrywa domek dla jeża suchymi liśćmi; fot.PB
Domek dla jeża obłożony liśćmi i igliwiem; fot.PB
Warsztaty o jeżach szkole w Krokowej; fot.szkoła
Warsztaty o jeżach szkole w Karwii; fot.szkoła
Warsztaty o jeżach w NPK; fot.PB
Rodzinne warsztaty: "Budujemy domki dla jeży"-prelekcja; fot.PB
Rodzinne warsztaty: "Budujemy domki dla jeży"- montaż domków; fot.PB