„Z Przyrodą za Pan Brat” czyli jak na feriach w tym roku z Błękitną Szkołą i Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym było.

Data: 06-02-2023

W tym roku na feryjne zajęcia przyrodnicze przyjechały do nas dzieci z Pucka, Leśniewa, Domatowa, Domatówka, Wielkiej Piaśnicy, Jastarni, Juraty i Kuźnicy. A co ciekawego robiły…?
Uczniowie z Pucka wzięli udział w warsztatach „Mikro w skali makro”, podczas których mogli się poczuć jak badacz i odkrywca przyrody. Zajęciom tym jak zawsze towarzyszył duży entuzjazm, zachwyt i niejedno zadziwienie. Warto było usłyszeć spontaniczne komentarze uczestników jakie padały w trakcie zajęć: „Wow, ten liść wygląda jak miasto”, „Pióro – to najlepsze co widziałem”, „Igła sosny wygląda jak cały las”, „To tak wygląda piasek!?”. Zajęcia rozpoczęto objaśnieniami: co to jest mikroskop i binokular oraz jak należy je obsługiwać. Uczestnicy nauczyli się fachowych nazw wszystkich części tych urządzeń i wiedzą do czego służy każda z nich.
Kolejne feryjne grupy miały spotkanie z ornitologiem, który zadziwiał opowieściami o ptakach. Mówił o wędrówkach, o sposobach rozpoznawania gatunków oraz o zagrożeniach i ochronie ptaków. Przybliżył gatunki występujące w Nadmorskim Parku Krajobrazowym oraz między innymi mówił o ptasich rekordach. W drugiej części zajęć dzieci chwyciły za lornetki i wyruszyły nad morze obserwować mewy i inne ptaki.
Na zajęcia „Zima w świecie zwierząt” przyjechały dzieci z Mierzei Helskiej. Usłyszały co takiego zwierzęta robią zimą. Które z nich zostają, a które odlatują? Jeśli zapadają w zimowy sen, to gdzie mają swoje legowisko? Co, na przykład zimą robią żaby, a co lisy?  Uczestnicy nie tylko słuchali, ale mieli dużo ciekawych pytań i własnych spostrzeżeń. Ponadto grupa miała spotkanie z panią ornitolog, która przy naszej siedzibie w ramach Akcji Karmnik obrączkuje ptaki. Tym sposobem uczestnicy dowiedzieli się w jakim celu ptakom zakłada się obrączki i jakie dzięki temu możemy uzyskać o nich informacje. Na przykład jak długo żyją i gdzie wędrują. Dzieci zobaczyły co jest napisane na obrączce ornitologicznej dowiedziały się, że są różne ich rodzaje. Poznały też wszystkie inne niezbędne narzędzia obrączkarza.  
Do feryjnych zajęć dołączyły panie z Klubu Kultury w Leśniewie, które wzięły udział w pogadance o drzewach iglastych i zrobiły swoje własne świece żelowe, tworząc w przezroczystym naczyniu, niepowtarzalną kompozycję.

Po zajęciach jak zawsze w Błękitnej Szkole można było zrobić sobie ognisko z ulubioną przekąską.
Zapraszamy za rok 

Warsztaty feryjne „Z Przyrodą za Pan Brat” zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze środków  WFOŚiGW w Gdańsku.
(tekst: LB, foto.: PB, AZ, AM i LB)
"Mikro w skali makro" - zajęcia z binokularami; fot.: LB
"Mikro w skali makro" - dziewczynki kładą pęsetą ziarenko piasku pod binokular; fot.: PB
"Mikro w skali makro" - uczniowie oglądaja liść bluszczu i igliwie jałowca; fot.: LB
Spotkanie z ornitologiem - prelekcja na sali; fot.: LB
Zajęcia z ornitologii - grupa nad morzem; fot.: AM
Zima w świecie zwierząt - prelekcja na sali; fot.: LB
Spotkanie grupy  z obrączkarzem; fot.: LB
Spotkanie grupy  z obrączkarzem; fot.: LB
Zdjęcie obrączki ornitologicznej z bliska; fot.: LB
Drzewa iglaste - warsztaty dla seniorów; fot.: AZ
Świece żelowe w słoiku - kompozycja z szyszek i igliwia; fot.: LB
Ognisko na zakończenie zajęć; fot.: LB
"Mikro w skali makro" - zdjęcie rośliny w powiększeniu; fot.:uczestnik
"Mikro w skali makro" - zdjęcie pióra w powiększeniu; fot.:uczestnik
"Mikro w skali makro" - zdjęcie piasku w powiększeniu; fot.:uczestnik
"Mikro w skali makro" - zdjęcie rośliny w powiększeniu; fot.:uczestnik